A Közös Képviselők Tanácsát a közelmúltban hívta életre Molnár István alpolgármester, hogy ez a testület segítsen tökéletesíteni a társasházi pályázatok rendszerét. Igaz, Erzsébetvárosban évek óta megbízhatóan működnek a kiírások: kiszámíthatóak, egyben rugalmasak. Felújítási munkákra minden évben lehet pályázni, de figyelembe veszik az aktuális igényeket is. Sokat módosítottak a pályázati rendszeren is, talán az egyik legfontosabb mérföldkő volt, amikor 2020-ban az addig egy hónapos pályázati szakaszt kibővítették hét hónaposra.
Molnár korábban tanácsnokként, 2024 októbere óta alpolgármesterként felügyeli többek között a társasházi pályázatokat. „Folyamatosan együttműködünk a közös képviselőkkel, közös érdekünk, hogy a kerületi épületek és lakások műszaki színvonala, állaga fejlődjék. A közös képviselők mára nagy rutint szereztek abban, mire és hogyan pályázzon egy társasház.” – magyarázta az alpolgármester. A Közös Képviselők Tanácsában együtt gondolkodó tíz szakember 300 társasházat kezel, tudják tehát, milyen fejlesztésekre van szükség a kerület épületeiben. A Tanács Molnár István felkérésére összeállított egy 15 tételből álló listát, ebből alakult ki az az öt módosítás, amit tavaly novemberben megszavazott Erzsébetváros Képviselő-testülete. A március elején induló pályázati időszakban így már ezekkel lehet számolniuk a közös képviselőknek.
„Kisebb módosítás – magyarázta az alpolgármester –, hogy a szeptember közepi beadási határidő helyett idén szeptember 30-án éjfélig lehet a pályázatokat benyújtani. Ennél sokkal fontosabb, – folytatta – hogy a társasházak idén már nemcsak egy pályázatot nyújthatnak be, hanem kettőt: egy rendeltetést gátló, vagy élet- és balesetveszélyt jelentő állapotot megszüntető fejlesztés (tetőfelújítás, közterületet veszélyeztető homlokzati elem javítása…) mellett egy általános felújítási (kapualjfelújítás, elektromos hálózat felújítása…) munkára is.
Fontos az a változás is, amely a pénzügyi ütemezést segíti a beruházásoknál. Ettől az évtől a nagyobb volumenű felújításoknál a támogatás egy része előlegként lekérhető. Például egy 15 millió forintos munkánál, ha az önkormányzat 50%-os támogatást nyújt, akkor a 7,5 millió felét azonnal elkérheti a társasház, amint megkötötték a szerződést.
Újdonság az is, tudtuk meg az alpolgármestertől, hogy szélesebbé válik a támogatható munkák köre, például lehet további kapuzár felszerelésére támogatást igényelni. A társasházak kapui többnyire egy ponton záródnak, a két ponton zárható kaput szinte lehetetlen benyomni, ez nagy biztonságot ad a lakóknak.
„Különösen télen drámai, ha egy házat kizárnak a gázszolgáltatásból. Nem véletlen, hogy ez az egyetlen olyan társasházi pályázatunk, amire egész évben lehet pályázni” – folytatta az alpolgármester a változások ismertetését. A társasház a teljes pályázatnak az 50 százalékát kérheti az önkormányzattól támogatásként, de korábban ebben nem volt benne a gázóra le- és felszerelésének az ára, amelyet minden lakó saját maga kellett, hogy fizessen. Mostantól ez is része lehet a pályázatnak.
Molnár István véleménye szerint Budapesten egyedülálló, hogy 705 millió forintos pályázati keret van a társasházakra, idén is növelték a keretösszeget a tavalyihoz képest. (Grafikonunk összegében korábban elnyert pénzek idei kifizetése és a nyílászáró pályázat is szerepel. – a szerk.) A pályázatok értékelése is gördülékeny, a Műszaki és Főépítészi Iroda maximum 30 munkanapon belül elbírálja a beérkezett anyagokat, a végső döntést a Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottság hozza meg. Forráshiány miatt egyetlen társasház pályázatát sem kellett elutasítani hosszú évek óta. Ha szükséges, inkább átcsoportosítják pénzeket.
• A társasházak március 3-ától pályázhatnak felújítási munkákra, növényesítésre, kerékpártárolók kialakítására, nyílászárók cseréjére. Lesz „Tiszta udvar, rendes ház” pályázat, valamint szénmonoxid- és füstérzékelő beszerelésre is lehet majd pályázni.
2025. évi társasház felújítási-, energiahatékonysági és klímavédelmi pályázati kiírás
S. Takács Zsuzsanna