A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) utolsó éves kertépítő szakirányos hallgatói azt a feladatot kapták, hogy a Kazinczy, a Király és a Kis Diófa utcában két-két 100%-ban önkormányzati bérlakásokból álló ház belső udvarának megújítására készítsenek részletes terveket.
A házak teljes felújítása részben elkezdődött, részben tervezési szakaszban tart, ennek része az udvarok átalakítása is. Az EVIN és az Erzsébetváros Kft. vezetői és munkatársai elégedettek voltak a látottakkal, megállapították, hogy alapos és átgondolt anyagok születtek.
„2023-ban a Csányi 10. udvarának felújítási terveire kértük föl a MATE hallgatóit” – válaszolja dr. Takács Dániel főtájépítész arra a kérdésre, hogyan került képbe az egyetem Kert- és Szabadtértervezési Tanszéke. – „Annyira sikeres volt az együttműködésünk, hogy a folytatás mellett döntöttünk.” A pilot projekt tanulságos volt, kiderültpéldául, hogy a meglévő állapot felmérésére nagyobb hangsúlyt kell fektetni a munka elején. „A hallgatóknak most figyelembe kellett venniük az adottságokat, hol van például a szemétledobó, pincelejáró, milyen állapotban van a burkolat, milyen a vízlevezetés, stb.” – fejti ki a főtájépítész, aki az önkormányzat részéről a projekt vezetője. A hallgatók ezt annyira komolyan vették, hogy miután bejárták a helyszíneket a tanáraikkal, különtöbbször visszamentek oda, sőt, a lakókkal is egyeztettek, hogy figyelembe vegyék igényeiket, a jelenlegi udvarhasználatot, a megszokott közlekedési útvonalakat, vagy, hogy akarnak-ezöld növényeket.
A fiatalok a 10 hetes tervezés során 5 udvarra 2-2 tervet álmodtak meg 3-3 fős csapatokban, az egyik Kazinczy utcai ház udvarához pedig egyet, mert azrészben felújított, ottelőreláthatóan csak bútorzatot és növényládákat kell kihelyezni.
A hallgatók változatos terveket mutattak be, abban azonban mind közös volt, hogy gondoltak az akadálymentesítésre, az árnyéktűrő növényekre, arra, hogy a földszinten lakóknak legyen magántere, de az emeletenélők is használhassák az udvart. Emellett mindenki törekedett a jelenleg meglévő értékek, például egy régi falikút vagy egy egészséges fa megőrzésére. Az egyik csapat még arra is figyelt, hogy egy elbontandó fal tégláit a padok építésénél felhasználják.
Az önkormányzat nem akarta a fiatalok fantáziáját gúzsba kötni, ezért sem anyaghasználatban, sem funkcióban nem fogalmaztak meg elvárásokat, nem kértek tőlük részletes műszaki tartalmat sem, ahogy a költségvetést sem határozták meg.
A kivitelező EVIN Zrt. udvaronként azonban adott összegből gazdálkodhat. „Ahol közmű- és burkolatcserére is szükség van, az egy 40 négyzetméteres udvar esetében 10 milliós nagyságrendű összeget jelent, egy 100 négyzetméteresnél pedig kb. 16 millió forinttal lehet számolni.” – avat be a lehetőségekbe afőtájépítész.
Az önkormányzat május elejéig írásban véleményezi a terveket, egyeztet a lakókkal, majd kiválasztja azt a verziót, aminek alapján egy végleges tervet vár legkésőbb június végéig a hallgatóktól. A bérlőknek mindkét verziót bemutatják, és kikérik a véleményüket. A tervezésnek ez a fázisa azért is fontos, hogy a lakók minél inkább a sajátjuknak érezzék a felújított udvart, ugyanis a karbantartása rájuk hárul. Ehhez kapnak egy fenntartási ütemtervet, amiben részletesen szerepel majd, hogy mit kell tenniük a növényekkel tavasszal, mit ősszel, mennyit kell őket öntözni… „Megkérjük a lakókat, hogyszervezzék meg, hogy ki, mikor locsolja a növényeket, ki, mikor intézi a takarítást, vagy a lombseprést. A Csányi 10-ben ez bevált.” – mondja Takács Dániel. – „Persze,” – teszi hozzá – „időről időre ellenőrizzük, hogy minden rendben van-e, ha kell segítünk. Kapcsolatban maradunk a bérlőkkel. Közös érdekünk, hogy az udvarok jól működjenek.”
S. Takács Zsuzsanna