+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Török Zsuzsa Göngy
  • 2023. február. 15. szerda
  • 289

Művészeti pezsgés és békés egymás mellett élés

Begurul a lézertricikli, kinyit a verselde, jön az örökmozi, közösségi reggelire várnak!
title image

Művészeti pezsgés és békés egymás mellett élés:

Begurul a lézertricikli, kinyit a verselde, jön az örökmozi, közösségi reggelire várnak!

 

Erzsébetváros fejlődésén lendíthetnek azok a kulturális szereplők is, akik a Kultúrnegyed Katalizátor pályázaton nyertek támogatást: az önkormányzat 15 programot segít, összesen 5 millió forinttal. Ebben az évben friss és újszerű kezdeményezések kapnak teret a kerületben, melyek a békés egymás mellett élésről is szólnak. Az önkormányzat nem titkolt célja, hogy felértékelődjön a minőségi kulturális turizmus: ne bulinegyed, hanem kultúrnegyed legyen Erzsébetváros!

A belvárosban uralkodó negatív magatartásformákat, partihangulatot kiszorítani, szabályozni nem egyszerű, folyamatosan napirenden van az önkormányzati munkában. A Kultúrnegyed Katalizátor pályázatban is ez a törekvés jelent meg.

A támogatásból megvalósuló idei programok elsősorban a kerület lakóinak szólnak, ám találkozási lehetőséget teremthetnek minden kultúrára éhezőnek. A kiírásban fontos kritériumként szerepelt a békés egymás mellett élés gondolata.

„Bízunk benne, a Katalizátor program nagyban hozzájárul, hogy Erzsébetváros mihamarabb egy igazi világvárosi, művészeti negyed legyen, ahol a sokszínű kultúra embereket köt össze, történeteket hoz felszínre, barátságokat szül. A kerület lakói, az itt tevékenykedő vállalkozók pedig megtalálják a közös hangot az új találkozások segítségével” – fogalmaz Szücs Balázs alpolgármester.

Összesen 15 projektjavaslat érkezett az önkormányzat tavaly decemberi felhívására, s nem volt kritérium az sem, hogy önálló jogi személy legyen a résztvevő. Így teret kaphattak magánemberek kezdeményezései. Az összes pályázatot támogatta a kerületi vezetés: 100 ezer és 400 ezer forint közötti összegben.

 

A teljesség igénye nélkül jöjjenek az év kulturális katalizátorai közül a kedvenceink!

Örökmozi Filmklub indul

Az Örökmozgó Alapítvány filmklubjának az RS9 Színház lesz az otthona, s a kerület híres lakójának állít emléket: Tóth János rendező, operatőr, kinematográfus hatvan éven át élt Erzsébetvárosban. Filmművészeti munkássága előtt tiszteleg majd a filmklub, mely hiánypótló program a filmszerető közönség és a szakma számára is. A mozizásokat beszélgetés követi egykori pályatársakkal, a nézők bevonásával.

Kiállítást rendeznek egy kirakatban

A Rákóczi út 36-ban, egy társasház kirakatában nyit új kiállítóhelyet a Paralel Művészeti Alapítvány, a minőségi utcakép kialakítására ösztönözve – remények szerint – másokat is. A kirakatban havonta cserélődnek az izgalmas installációk, megállítva a lakókat, a turistákat, az ügyeiket intéző vagy csak sétáló járókelőket. Az Octopus köztéri kiállítóhely a ház lakóival kooperálva, őket bevonva működik majd.

Hallgass meg egy verset!

Lovászi Edina, Szegő Dávid és Morvai Tamás is üres, magányos üzlethelyiséget, kirakatot kerestek programjukhoz. Meghatározott napokon, összesen 20 alkalommal nyit ki a kerület különböző pontjain a verselde, ahol előadóművészek adnak elő megzenésített verseket, a látogatók rendelése alapján. Közösségépítés, irodalmi misszió, kikapcsolódás – erre számíthat a közönség.

Erzsébetvárosi Kép-regény

A Szépirodalmi Figyelő Alapítvány Erzsébetváros gazdag irodalmi hagyományaira szeretné felhívni az itt élők, idelátogatók figyelmét az Akácfa utca 20. szám alatti székhelyén. A kép-regény projekt a városrészhez köthető nagyságok kultuszának ápolásán túl játékba hívja a képregény médiumát és bemutatkozási lehetőséget kínál fiatal, tehetséges szerzőknek. A háromrészes sorozatban Jókai Mór, Rejtő Jenő és a Nyugat köre kerül reflektorfénybe, a képregények felől szemlélve. Az is kiderül majd, hogyan rezonálnak a 19. és 20. századi irodalomra a 21. század alkotói.

Közösségi reggeli és lézertricikli

Az Artopolis Egyesület két éve költözött az István utcába, s működteti a Szendvicsbár nevű helyiséget. A független művészekből álló kollektíva természetesen nem étkeztetéssel foglakozik, hanem a köztéri művészetet népszerűsíti helyi közösségek, lakók bevonásával. A Szendvicsbár a közösségi térben című projektjük keretében köztünk élő menekülteket, ideiglenesen hazánkban élő külföldieket szólítanak meg: készítsenek az otthonukra emlékeztető ételt, s vendégeljék meg a nézőket. Falatozás közben pedig meséljenek a hazájukról, az életükről. A programot tolmácsok segítik.

Legendás lézerjátékok költöznek ki az unalmas monitorokból a városi térbe a kerületben itt-ott felbukkanó lézertricikli segítségével, továbbá számtalan közösségi mozgásprogramra invitál az Artopolis Egyesület a következő hónapokban.

Idén is kiírják a Kulturális Katalizátor pályázatot, az Erzsébetváros újság megtudta, hogy 7 millió forintot különítenek el jövő évi programokra.

kohezios_alap