+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Bóka László
  • 2024. január. 09. kedd
  • 374

Korda György Erzsébetváros legendás énekese

Január 4-én zsúfolásig megtelt az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár, ahol a 85. születésnapját ünneplő Korda Györgyöt köszöntötték.
title image

Korda György

Erzsébetváros legendás énekese 

Január 4-én zsúfolásig megtelt az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár, ahol a 85. születésnapját ünneplő Korda Györgyöt köszöntötték. Olyan sokan voltak kíváncsiak a kerület szülöttére, hogy az emberek a kabátjukat is alig tudták letenni, s mivel a földszinten moccanni sem lehetett, sokan az egykori emeleti körgangról figyelték a beszélgetést.

A Csányi utcában a teljes napot Korda Györgynek szentelték, ahol régi és új Korda-slágerek szóltak, tiszteletére kiállítást is nyitottak, amelynek egyik darabja az ünnepelt egyik fellépőruhája volt. A feleségével, Balázs Klárival érkező énekest ütemes vastaps,  ováció fogadta, majd Niedermüller Péter polgármester mondott személyes hangú beszédet, melyet többször is taps szakított félbe. A polgármester elmondta, mennyire örül, hogy személyesen köszöntheti az énekest, akinek a pályája több mint 60 év után is töretlen, ő az, akinek a zenéje minden korosztályban népszerű, aki összehozza a generációkat.

Az ünnepelttel Zeitler György rabbijelölt beszélgetett. Vele és az erzsébetvárosi közönséggel Korda György sok olyan emléket megosztott, amelyeket korábban nem mondott el. Például azt, hogy öt éves korában, amikor tombolt a nyilas uralom, egy nap a védett házban összegyűjtötték a gyerekeket, mondván, hogy üdülni viszik őket. Ő azonban már nem fért fel a teherautó platójára, ezért hazaküldték. Másnap kiderült, hogy a keretlegények az összegyűjtött gyerekeket a Dunába lőtték. Mint Korda György elmondta, ő azóta tudja, hogy „életre ítélték”

A 85 éves sztár, megosztotta élete más titkait is. Hogy egy régi kapcsolatból 1980-ben lánya született, aki Torontóban él. Hogy első felesége Kovács Iby operettprimadonna volt, de házasságuk hamar tönkrement. Amikor Korda húsz év után feleségül akarta venni élete nagy szerelmét, Balázs Klárit, kiderült, hogy elfelejtett elválni. Amikor felhívta Kovács Ibyt, a nő csak annyit mondott: „semmi sietség”.

A legendás táncdalénekes, akinek a pályafutása és népszerűsége immár 66 éve töretlen, ízig-vérig erzsébetvárosi, hiszen – eredeti nevén Klein György – 1939. január 4-én született a Dob utca 52-ben, egy 1892-ben emelt, háromemeletes, neobarokk bérházban. A Kertész utcai általános iskolába járt, ráadásul később több kerületi épületben is lakott. Először a Bajza utca 1-ben Mátray Zsuzsával, később a Dohány utca 1/c-ben. Elsőként az Esti Hírlap írt róla 1959. június 6-án: „Budagyöngye Kertétterem, Mindennap Chappy (Orlay Jenő) és 12 tagú zenekara, Műsor: Domján Mária, Görög Mara, Besztercei Pál, Korda György.”

Egy év múlva a Magyar Nemzet kifejezetten dicsérő szavakkal ír az akkor 21 éves énekesről: „A tánczenei felvételek legkellemesebb meglepetése azonban nem a muzsika, nem is a szöveg, hanem egy új, fiatal énekes Korda György. Friss, kifejezetten jazzra termett tenorja, színes skálájú, szép szövegmondása nagy nyeresége lemezgyártásunknak, amelynek hanganyaga — a táncdalnál — amúgy is szegényes. (Magyar Nemzet 1960.08.17.)

         Hogy hogyan kezdődött egy több mint hatvan éve tartó töretlen siker, arról Csatári Bencének adott életút interjúban mesélt: „Az igazat megvallva, gyerek- és kamaszkoromban nem sok fogalmam volt a táncdalokról. Az egyik barátommal, az akkori Tinódi moziban – ami a Nagymező utcában volt – vagy húszszor megnéztük a Trubadúr című olasz operafilmet. Ez a típusú muzsika fogott meg engem először, a könnyűzenével nemigen foglalkoztam. Viszont, miután otthagytam a technikumot, és elhelyezkedtem a Budafoki úti Kábel- és Sodronykötélgyárban, felfigyeltek arra, hogy kellemes orgánumom és jó hangom van, így munka helyett a kollégáimat szórakoztattam, énekeltem nekik. Nekem elvileg többek között az udvart kellett volna söpörnöm, de ők sokszor beültettek egy talicskába, körbetoltak az épületben, miközben énekeltem, és más elvégezte helyettem a munkát. Ekkor már éreztem, hogy az énekléssel hatást lehet gyakorolni az emberekre, és kezdett megfogalmazódni bennem, hogy jó lenne ezzel komolyabban is foglalkozni.”

                   Korda György mára túlzás nélkül nemzeti intézmény lett, ráadásul Budapest díszpolgára, igazi pesti életművész. Dalait nemhogy nem felejtették el, de játsszák, feldolgozzák s őt magát feleségével együtt koncertek sokaságára hívják fellépni.

Nyolcvanötödik születésnapját méltó módon dalpremierrel ünnepelte. A „Fiatalság bolondság” című új klipben a Korda házaspár Pixával működött együtt. Mit mást  kívánhatnánk neki születésnapján, mint amit ő kívánt magának: sok koncertet, fellépést,  ameddig csak az élet engedi, hiszen őt a közönség szeretete élteti és inspirálja.

*A kiállítást az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár rendezte Képes Gábor közreműködésével, a relikviák Szántai-Kis Gergő gyűjteményéből származnak. 

*Képes Gábor Életút cikke az alábbi linken olvasható.

Galéria ehhez a cikkhez

kohezios_alap