Technikai okok miatt az önkormányzat tanácsterme helyett a 3. emeleti kistárgyalóban ülésezett 13-án az Idősek Tanácsa. A helyszín kissé szűkösek bizonyult, ám végül kifejezetten szerencsésen alakult a megbeszélés, ami így ugyan kevésbé hivatalos, azonban közvetlenebb, barátibb, és kölcsönösen informatív légkört eredményezett. Szóval előfordult, hogy az aktualitások tárgyalásakor több ember beszélt egyszerre.
Az Idősek tanácsa ülésének állandó tagja Niedermüller Péter polgármester, meghívott vendégek Szücs Balázs és dr. Kispál Tibor alpolgármester, valamint rendszeres résztvevője az eseménynek Farkas Tünde a Bischitz Johanna Humán Szolgáltató Központ igazgatója, és Orsós Sándor a nappali ellátás vezetője. Három naprendi pontról tárgyaltak a résztvevők, az aktuális témákról, Gergely József összefoglalójában a Nyugdíjas parlament kerületi és fővárosi ülésének eredményeiről, valamint a kérdések, javaslatok témakörében.
Szücs Balázs alpolgármester röviden összefoglalta a szociális rendelet módosításaival kapcsolatos tudnivalókat, felhívta a figyelmet arra, hogy korrigálta a kerület a jogosultsági határokat is, így többen, többféle támogatásban részesülhetnek. Fontos, hogy immár az ügyfélszolgálati rendszer is az igénylőket segíti, aminek eredménye, hogy nem kell minden segélyt, támogatást külön kérelmezni, egy ügyintéző a beadott adatok alapján segíti az eligazodást a szociális háló rendszerében. Külön megköszönte a nappali nyugdíjasklubok munkáját, felhívta a figyelmet a Humánszolgáltató Központ illetve az önkormányzat rendezvényeire, és a jelenlévő nyugdíjas szervezetek, civil szervezetek tagjai jelezték, hogy tagjaik rendszeres látogatói ezeknek az eseményeknek. Szücs Balázs kitért a civil szervezetek támogatására is, hiszen több idősekkel foglalkozó, idősebbeknek szóló programot szervező szervezet található a kerületben. Kérte, hogy segítsék egymás munkáját is azzal, hogy kölcsönösen tájékoztatják egymást a lehetőségekről, így például a Klaudió Civil Központ működéséről, az önkormányzat civil pályázatáról, melyen belül már nem csak programokra, de működésre is kaphatnak pályázati támogatást az igénylők. Mint elmondta, az idei pályázat még nem került elbírálásra, de a benyújtott igényekből leszűrhető, hogy sokkal több támogatásra lenne szüksége a civileknek.
Farkas Tünde a Humánszolgáltató vezetőjeként összefoglalta azokat a szolgáltatási köröket, amelyek kifejezetten az idősebbeket érintik, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzat segítségével sikerült a tavaly az Egészséges Budapest program által elindított új szolgáltatásokat idén is biztosítani. Így továbbra is várják a dietetikai tanácsadáson az érdeklődőket, működik a pszichológiai tanácsadás, és az adósságkezelési szolgáltatás is. Ebben az évben az idősellátás területén terveznek komoly programsorozatot, amelynek szlogenje: Idősnek lenni jó! A programban való részvétel nyitott, minden nyugdíjas lakót szeretettel várnak. Orsós Sándor, az alapellátás vezetője tért ki a programsorozat részleteire, a jelenlévők kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a Mátrix néven futó projekt három eseménye már elérhető, közös tánc-tánctanulás és társasjáték klubprogramra, a Városligetben közös mozgásra, nordic walking-ra várják a résztvevőket. Utóbbival kapcsolatban a megjelentek kérdésére Farkas Tünde elmondta, hogy a helyszínen szakember nyújt segítséget a közös sportolásban résztvevőknek, személyre szabottan, közösen beszélik meg a terhelhetőséget, viszont az is nagyon fontos tudnivaló, hogy a nordic walking botokkal való séta nem csak sima mozgási lehetőség, nem elhanyagolható a mozgáskoordinációra kifejtett hatása. Az intézményvezető külön hangsúlyozta, ezek a programok az időseknek szerveződnek, de nem csak az időseknek szólnak. Orsós Sándor tájékoztatott a további tervekről, szeptembertől lesznek „Én-idő” tréningek, különféle oktatások, baba-mama-nagyi kapcsolatteremtő események, iskolai kitelepülések. Az események nyitottak a fiatalok, a családok előtt is, lehet a nagyival társasozni, a papával western-táncot járni, egymásra találhatnak a babás szülők a nagyszülői szerepet vállaló nagyszülőkkel.
A Bischitz honlapján lesz egy elégedettségi kérdőív, várják a nyár folyamán a javaslatokat, ötleteket.
- Intézményünk a szolgáltatások minőségének javítása érdekében egy több hónapon átívelő, minden tevékenységére kiterjedő felmérést készít, amelyen keresztül szeretnénk választ kapni az esetleg hiányzó, de szükséges szolgáltatásokra is. Kérjük a kerületi lakosokat, hozzátartozókat, hogy minél többen töltsék ki, legyenek segítségünkre a fejlődésben – kérte Farkas Tünde, a Humánszolgáltató Központ vezetője.
A Nyugdíjas Parlament fővárosi ülése május 30-án volt, amelyen több mint 30 szervezet, 110 képviselője vett részt – tájékoztatott Gergely József. Erzsébetvárost dr. Kispál Tibor alpolgármester képviselte, az eseményen részt vettek az Erzsébetvárosi Idősek Tanácsa néhány tagja és az Idősek klubjainak képviselői. Az elfogadott határozatból több pontot is az erzsébetvárosiak javasoltak, például az egészségügyi jogviszony, a nyugdíjakból levonható rész maximuma, a nyugdíjkorhatár fixálása (ne emeljék tovább), javaslatot tettek a méltánytalanul elszegényedett nyugdíjasok támogatására, a költségvetés szociális fejezetének keretéből, illetve a rugalmasabb nyugdíjba vonulás lehetőségére. Az országos Nyugdíjas Parlament az ősz elején ül össze.
Az Idősek Tanácsa résztvevőinek kéréseire az alábbiakban válaszolt a polgármester.
- Törekszünk arra, hogy a szociális ellátások, idősgondozás területén amit elértünk, azt meg is tudjuk tartani – mondta Niedermüller Péter polgármester, miután megköszönte az összefoglalókat, kérdéseket. – Sajnos egyformán rossz időszakot élünk meg mindannyian. Önkormányzati szinten is rendkívül korlátozottak a lehetőségeink, de azt ígérhetem, nem lesz, nem lehet rosszabb helyzet a szociális ellátások területén, az idősgondozásban, sőt kisebb, nagyobb előre lépéseknek már együtt örülhetünk. Támogatásaink a szociális rendelet módosításai alapján idén már sokkal több embert érnek el, mint korábban, de az előttem szólókra visszautalva láthatjuk, hogy a pénzbeli támogatások mellett menyire fontos a közösségépítés, a rendezvények, programok biztosítása is. Idén is lesz hajókirándulás, ingyenes színházi előadások látogatása, nemrégen Cirkuszfesztiválra vártuk a szépkorú lakosságot is. Tudjuk, hogy az ellátáshoz, programokhoz szükség van a dolgozók megbecsülésére is, ezért idén rendeztük a Humánszolgáltató munkatársainak bérét. Egyre több jelzés érkezik hozzám olyan családoktól, ahol tartozásokkal küzdenek, ahol olyan idős családtagot gondoznak, akiknek szüksége lenne segítségre. De olyan honfitársainkról is értesülök, akik hátralékos helyzet miatt kerülnek a szemünk elé, netán az egészségügyi ellátásból kapunk jelzést felőlük. A szociális jelzőrendszer kiépítése nagyon fontos, amire a Védőnői Szolgálat pontosan megfelelő lett volna, ha nem éppen most vennék el tőlünk a kerületet és az itt élőket jól ismerő védőnőket. Megoldásokat, utakat, lehetőségeket keresünk folyamatosan, a közeljövő egyik legfontosabb feladata az önkéntes hálózat kialakítása, amihez az Idősek Tanácsa tagjainak segítségét is kérem.
Niedermüller Péter kitért a civil kapcsolatokra, a fiatalok és idősek kapcsolatrendszerének támogatására, arra a társadalmi energiára, ami ezeken belül segítheti előre vinni a kerületet, a közösséget. Elmondta, hogy nagyon sok szociális probléma érinti közelről az időseket, az alacsony nyugdíjak, az infláció lehetetlen helyzetbe sodor nagyon sokakat. Azt kérte, hogy ha valaki úgy érzi, hogy megélhetési válság szélén áll, tartozásokat kezd felhalmozni, ne szégyellje kérni az önkormányzati támogatásokat, és bátran jelentkezzen be a Humánszolgáltató adósságkezelési tanácsadására, mert több százezres, milliós tartozás esetén az önkormányzat már nem tud segíteni. Ezen utóbbi gondolathoz Farkas Tünde hozzátette, hogy az intézmények között kialakult jó kapcsolatnak már eredményei is látszanak, az EVIN-nel együttműködésben több szociálisan rászoruló bérlőnek tudtak segíteni, főleg, hogy együttműködés esetén sokaknak a lakhatása sem kerül veszélybe.
Dr. Kispál Tibor alpolgármester a közbiztonság, a személyi védelem témakörében foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat, utalt a kiberbiztonságra, -védelemre, a csalókkal szembeni óvatosságra, a besurranókra, akik súlyos veszélyt jelenthetnek, főleg idősek esetén. Felhívta a figyelmet arra, hogy mind az önkormányzat, mind a Humánszolgáltató igyekszik ezekben a kérdésekben is aktuális információkkal tájékoztatni, így keressék a honlapokon a közeljövőben megjelenő a figyelemfelhívó cikkeket, rendőrségi megelőzési videókat, kövessék az ezzel kapcsolatos posztokat.
A jó hangulatú, több mint 2 órás fórum idősebb résztvevői fiatalos lendülettel zárták a megbeszélést, a tanácskozás folytatódott a folyosón, a liftben, az önkormányzat épülete előtt, és remélhetőleg folytatódik a hétköznapokban is. Azon idősebb lakókat, akik az összefoglaló alapján kedvet kaptak a közösségi élethez, szeretettel várják a kerületi nyugdíjas klubokban. A klubok elérhetőségei megtalálhatóak a www.bjhuman.hu weboldalon.
Azon időseket foglalkoztató, összefogó civil szervezetek, akik szeretnének csatlakozni az Idősek Tanácsa munkájához, a [email protected] e-mailcímen jelentkezhetnek.