Közös séta a demencia ellen
A Nemzetközi Alzheimer Társaság 1994-ben nyilvánította szeptember 21-ét az Alzheimer világnapjává. Ezen a napon, a világon mindenütt különböző rendezvényekkel hívják fel a figyelmet e szörnyű betegség terjedésének veszélyeire és a prevenció fontosságára. A világnap egyik állandó programja „A mozgással a demencia ellen” sétája, amelyhez eddig nyolcvan ország, köztük Magyarország is csatlakozott. De bekapcsolódhatnak a nemzetközi kezdeményezésbe városok, régiók és kerületek is.
Erzsébetvárosban idén először rendezték meg a „Mozgással a demencia ellen” sétáját, amelynek ötletadója Peszleg Zsófia, a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató központ munkatársa volt. „Mindig nagyon szerettem idősekkel és demensekkel is foglalkozni, és megtapasztaltam azt is, hogy az Alzheimer-kór megelőzésben milyen nagy szerepe van a kéz-láb koordináció fejlesztésének, mint amilyen például a séta is. Ráadásul a közös séta, a szociális kapcsolatokat is erősíti, ami szintén meghatározó a megelőzésben.” – mondta Peszleg Zsófia, aki a Peterdy utcai idősek otthonának vezetője is.
Két helyszínről, a Dózsa György úti és a Peterdy utcai bentlakásos otthonok elől indult csütörtökön a sétálók menete, s a „célállomás” a Városliget volt. Nem csak az otthonok lakói jöttek el, de az idősek nappali klubjainak tagjai is. Valamint a betegek hozzátartozói, és a Humán Szolgáltató részlegeinek munkatársai is. Még a kerületi gyermekfogászat orvoscsapata is képviseltette magát. A résztvevők az Alzheimer világnapjának jelképét, lila kitűzőket viseltek. Akadt, aki kerekesszékben tolta az idős betegeket, mások kézen fogva sétáltak. Megható volt látni, hogy mindenki odafigyel egymásra.
Miután megérkeztünk a Városligetbe, Szücs Balázs alpolgármester röviden köszöntött mindenkit. Hangsúlyozta, hogy ez az először megrendezett a séta „történelmi léptékű” a kerület életében: „A sétánk kifejezi azt is, hogy mi együtt haladunk, egy közös cél felé, és egy nyelven beszélünk. Együtt megyünk, mert ebben a kerületben mindenki egyaránt számít kortól, nemtől, egészségi állapotától függetlenül. A célunk az, hogy egy szolidáris, egymásra odafigyelő közösséget teremtsünk meg Erzsébetvárosban. És ehhez a közös nyelv csakis az emberség lehet.”
A kerület szépkorú lakói nem először mutatták meg, mennyi életszeretetet, derűt lehet tanulni tőlük. Játékos torna következett, majd vidám tánc, amelyben idősek, fiatalok együtt ropták, a lépéseket pedig Varga Brigitta, a Király utcai klub munkatársa mutatta a többieknek. Ez a nap, bár az Alzheimer-kórról szólt, arról az örömről is, hogy együtt vagyunk, és vigyázunk egymásra.