+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Erzsébetváros Önkormányzata
  • 2023. november. 17. péntek
  • 323

Képviselő-testületi ülés

Több pénz a zöldfelületeink karbantartására és kialakítására, az eddiginél is ösztönzőbb bérleti díjak a piaci bérlőknek, két új kitüntetés és a nemrég visszaszerzett Király utcai épületek homlokzati felújításával kapcsolatos szerződések – egyebek között ezekben a kérdésekben döntött a képviselő-testület november 15-i ülésén.
title image

Több pénz a zöldfelületeink karbantartására és kialakítására, az eddiginél is ösztönzőbb bérleti díjak a piaci bérlőknek, két új kitüntetés és a nemrég visszaszerzett Király utcai épületek homlokzati felújításával kapcsolatos szerződések – egyebek között ezekben a kérdésekben döntött a képviselő-testület november 15-i ülésén.

Az ülés elején bemutatkozott a képviselőknek dr. Tóth János, aki november elején vette át a jegyzői posztot elődjétől.

A képviselők döntöttek az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatának (SZMSZ) néhány módosításáról, köztük az egyes előterjesztések véleményezési idejének változásáról, valamint a polgármesteri megbízott pozíciójának létrehozásáról.

Előbbivel kapcsolatban Garai Dóra (független) úgy vélte, a tervezet problémás, mert a lakossági vélemények benyújtásának lehetősége beszűkül. Eddig az önkormányzat honlapján való megjelenéstől számítva a testületi ülés előtti 24. óráig tehettek írásbeli észrevételt, a most beterjesztett módosítás ezt egy nappal rövidítette. A testület végül az eredeti javaslatot fogadta el, vagyis, hogy ezután 48 órával az ülés kezdete előtt lehet észrevételt tenni. A Fidesz már a vitában jelezte, nem szavazza meg a módosítást, mert annak más pontjai – álláspontjuk szerint – sértik a képviselők véleménynyilvánítási szabadságát. 

Vita volt a polgármesteri megbízott tisztségéről is. Az ellenzék számára elsősorban az nem volt világos, miért van szükség az új pozícióra, amikor az önkormányzatnak számos „fizetett alkalmazottja van”. Emellett hiányolták a poszt díjazásának és feladatainak pontos meghatározását.

Niedermüller Péter polgármester szerint lehetnek olyan feladatok, amelyeknek elvégzéséhez nincs jelenleg megfelelő alkalmazottja az önkormányzatnak, de a munka kiemelten fontos lehet az önkormányzatnak. Ilyen például az Erzsébetváros Kft. átalakítása, amelyet – mint mondta – „nem biztos, hogy egy bölcsész polgármesternek vagy egy lelkész alpolgármesternek kell megoldania”. Úgy fogalmazott: sajnálja, hogy a képviselők nem vették észre, hogy csupán egy tisztség létrehozásáról van szó; „ha majd lesznek konkrét esetek, ügyek, akkor ahhoz rendelünk konkrét munkaköri leírást, kompetenciát, illetményt”.

A képviselők 89 millió forinttal megemelték az erzsébetvárosi zöldfelületek karbantartására jövő évre szánt pénzt, tekintettel a piaci körülmények változására.

Hosszú és szerencsére eredményes egyeztetésre tett pontot a testület, amikor megszavazta, hogy az önkormányzat 10 millió forinttal segítheti a Rottenbiller utca 35. előtti járdarész zöldítésére tett lakossági erőfeszítéseket. A terület a Fővároshoz tartozik, de erzsébetvárosi polgárok lakják, akik évek óta próbálnak megoldást találni a problémájukra. Nevezetesen arra, hogy a kerület nem adhat pénzt egy olyan terület fejlesztésére, amely nem hozzá tartozik, a Fővárosnak viszont nincs kellő anyagi forrása ehhez. Pedig a társasház is beszállt volna a költségekbe. Az egyeztetések végre eredményt hoztak: a Főváros áldását adta a zöldítésre, Erzsébetváros 10 millió forinttal segíti a folyamatot, és a társasház is nekiláthat a tervezésnek és a kivitelezésnek. Az erről szóló előterjesztést a testület megszavazta, a ház lakói pedig az ülésen mondtak köszönetet az önkormányzatnak a segítségért.

A képviselők úgy döntöttek, jövőre ismét csökkentik a Klauzál téri csarnok és a Garay téri piac bérlőinek bérleti díjait, hogy így ösztönözzék a kereskedőket további üzletek nyitására.

„A piacok helyzete speciális, az egész országban veszély az elnéptelenedésük – mondta a vitában Bárdi Zsuzsa (Momentum) alpolgármester. Mint fogalmazott: a kedvezmények fő célja, hogy ne ürüljenek ki a piacok. Sikerként értékelte, hogy idén újabb 140 négyzetméternyi üzlethelyiség és 60 négyzetméter raktár került új bérlőhöz, és vannak újabb érdeklődők. A cél, hogy a piac teljes területe „lakott” legyen. Jó és sikeres kezdeményezésnek tartja az idén több ízben megrendezett Green Marketet és a közelgő adventi vásárt. Reméli, hogy a Garayn is hasonló folyamatok indulhatnak be.

A testület hozzájárult, hogy az EVIN Zrt. 420 millió forintos bonyolítói szerződést kössön a Király utca 25-27-29. számú épületek homlokzatának felújítására. Az épületek sorsáról később döntenek a képviselők, de abban egyetértés van, hogy meg kell állítani az elmúlt ciklusban majdnem elkótyavetyélt és most visszaszerzett ingatlanok pusztulását.

A Király utcai épületek ügyéről az alábbi linken olvashatnak bővebben.

A nevelők javaslatai alapján jövőre két ütemben összesen öt hétre zárnak be az erzsébetvárosi óvodák – döntöttek a képviselők. Az önkormányzat az óvodák és az ugyancsak ügyeleti rendszerben működő bölcsődék nyitvatartásáról is döntöttek. A határozat értelmében ezúttal sem marad felügyelet nélkül egyetlen erzsébetvárosi gyermek sem, az ügyeleti rendszerről a szülők az intézményben tájékozódhatnak.

A közelgő hideg időjárásra tekintettel a képviselő-testület megvitatta a polgármester javaslatát a hajléktalanok és a fűtetlen lakásukban egyedül élők megsegítésére. Erzsébetváros Önkormányzata 2014 óta – folyamatosan együttműködve a Golgota Keresztény Gyülekezettel támogatási szerződés megkötésével gondoskodik az esetlegesen kialakuló téli krízishelyzet okozta nehézségek enyhítéséről. A Vörösmarty Utcai Nappali Központ ebben az időszakban egész napos nyitvatartással működik. Itt száz rászorulónak biztosítanak tartózkodási lehetőséget és más szolgáltatásokat (meleg étel, forró tea, tisztálkodás). Az önkormányzat most úgy döntött, a következő évre is megköti a szerződést a Golgotával, és a költségek fedezésére újabb 6 240 000 Ft-ot biztosít.

A testület a jövő évi választásokra tekintettel megválasztotta a Helyi Választási Bizottság tagjait. Az új tagok: Boronyák Enikő, Wágner Zsuzsanna és Perczel Henriett. A póttagok: Poszukné Nádhera Judit és Vulevity Katalin.

Döntöttek a képviselők két új kitüntetés alapításáról. Így mostantól évenként ítélhetik oda „Az év erzsébetvárosi civil szervezete” és az „Egy mindenkiért” díjat. Előbbivel kapcsolatban Benedek Zsolt frakcióvezető (Fidesz) azt kifogásolta, hogy a díj összege (1 millió forint) magasabb, mint a díszpolgári címért járó összeg. Szücs Balázs (DK) alpolgármester ezt azzal magyarázta, hogy míg a díszpolgári címet egyetlen személy, ezt viszont egy egész szervezet kapja. 

 

A képviselő-testületi ülés az alábbi linken nézhető vissza.

Galéria ehhez a cikkhez

kohezios_alap