+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Sári Judit
  • 2023. november. 28. kedd
  • 460

Idősek tanácsa – Szolgáltatások, segélyek és az élet

Az idős emberek rengeteg felhalmozott tudással, tapasztalattal az élet számtalan területén vonhatók be a napi munkafolyamatokba.
title image

Idősek tanácsa – Szolgáltatások, segélyek és az élet

Az idős emberek rengeteg felhalmozott tudással, tapasztalattal az élet számtalan területén vonhatók be a napi munkafolyamatokba. A családon belül, a fiatalok számára a hétköznapi élet különböző területein is fontosak ezek a tapasztalatok, ám az eltűnő világ értékrendje, tudása nélkülözhetetlen a közösség számára is. Ezen gondolat mentén jött létre és működik a kerületben az Idősek Tanácsa, melynek november 23-i ülésén a kerületi szociális ellátások, a biztonság, a kultúra éppúgy téma volt, mint a Nyugdíjas Parlament országos munkája.

Az eseményen az időseket ellátó szervezetek, civilek mellett részt vett Farkas Tünde, a Bischitz Johanna Humán Szolgáltató Központ igazgatója, és Bárdi Zsuzsanna alpolgármester, az ülést dr. Kispál Tibor alpolgármester vezette.

Erzsébetváros önkormányzatának időseket érintő szociális politikája arra a segítségnyújtásra épül, ami az élet számtalan területét érintve megilleti az időseket egy közösség oldaláról – mondta dr. Kispál Tibor bevezetőjében, majd hozzátette: az utóbbi hetekben több értekezlet, fórum, kerekasztal foglalkozott a szociális helyzettel, ezeken nem csak érintőlegesen került szóba az időseket is sújtó elszegényedés témája. A társadalom általános gazdasági helyzete sokat romlott, abszolút indokolt a kérdés, hogyan érinti az erzsébetvárosi lakosságot, a családokat, az időseket a válság. Sajnos a totális elszegényedés réme már érinti az időseket, ami érzékelhető a nappali ellátásban, a szociális étkeztetésben, az ételosztásokon. A feladatunk tehát az, hogy szociális ellátórendszerünkön keresztül a lehető legtöbb embernek segíthessünk túlélni az elkövetkező időszakot. A rendőrség bűnmegelőzési fórumain is rendszeresen téma az idős lakosság szubjektív biztonságérzete, a rendészetünkkel közösen különös figyelmet fordítanak az időskorú lakosság személyes biztonságára, az értékeik védelmével, a csalásokkal kapcsolatos figyelemfelkeltésre. Erzsébetvárosban minden szakterületen igyekszünk az idősek tapasztalatait hasznosítani a döntéselőkészítéskor. Figyelembe vesszük az igényeiket, tudjuk, hogy a szociális biztonság, a kulturális és civil élet, valamint a személyes biztonság alapjait csak velük együtt, közösen tudjuk megteremteni számukra.

Humán szolgáltatások, támogatások

Farkas Tünde, a Humán Szolgáltató igazgatója a szociális háló különböző területeinek szolgáltatásait, juttatásait foglalta össze. Érdekes információkkal kezdte beszámolóját, melyben érintőlegesen ugyan, de megemlítette, hogy a családsegítő szolgáltatások ilyen szervezett formában Erzsébetvárosban jelentek meg az idők folyamán először, így például Budapesten elsőként az Akácfa utca 61-ben jelent meg a szociális étkeztetés is, mint ellátási forma. Ezeket az adatokat azért is ismertette, hogy érzékeltesse, a kerület nemrég módosított szociális rendelete sok szempontból kiemelkedő, a hagyományostól eltérő, más önkormányzatok számára is előremutató szolgáltatási, ellátási formákat is tartalmaz.  

-         Tudjuk, hogy az idősek számára az egymás között megosztott információk, fogalmazzunk úgy, szájhagyomány útján terjedő információk teremtenek bizalmi légkört. Ezért is különösen fontos, hogy minél többen igényeljék a szociális háló által alanyi jogon járó juttatásait, illetve kiegészítő szolgáltatásainkat. A szociális rendelet állandó vagy tartós létfenntartási gondhoz nyújtott települési támogatása, a krízishelyzetre vonatkozó támogatás, az egyszeri gondozási segély, a gyógyszerkiadáshoz való hozzájárulás fontos része a szociális hálónak, de ugyanígy fontos a Humán Szolgáltatónk tucatnyi egyéb szolgáltatása is. Ilyenek például a különféle tanácsadások, az egészségügyi szolgáltatások, vagy például a kiegészítő szállítási támogatás mellett az Erzsébet taxi szolgáltatása. Külön szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az, aki bármelyik alanyi jogon járó segélyt, vagy támogatást kéri, annak az első kérelem beadását követően már nem kell külön-külön kérelmeznie az egyéb neki járó juttatásokat, azokat az önkormányzattól automatikusan megkapják. A tapasztalatok alapján a szolgáltatások egymásra épülő rendszere hatékonyan segíti az igénylések folyamatát.

Mindent közérthetően

Bárdi Zsuzsanna alpolgármester a fentiekhez hozzátette, hogy a hivatalos elnevezések miatt sajnos már eleve kialakul sokakban egy ellenszenv, ami eltávolítja a lakókat attól, hogy egyéninek tűnő probléma alapján kérelmezzenek. Például a települési támogatás kifejezésből nem derül ki, hogy az a közös költség-, villanyszámla-, gáztartozás kifizetésére is felhasználható. Krízistámogatás esetén sokan egy balesetre következtetnek a címből, de ez valójában teljesen más célra, például célbefizetésre használható fel. Fontos lenne, hogy minél többen megtudják, hogy mi-mire használható fel, és hogy a rászorultsági határon belül lévők nagyon sok célra igényelhetnek támogatást.

-         Jó lenne hangsúlyozni azt is – tette hozzá az alpolgármester -, hogy az igénylés, és maga az eljárás nagyon diszkrét, és senkinek nem kell szégyellni, hogy kéri azt, ami állampolgári jogon jár neki.

Ebben a kérdéskörben nagyon sok hozzászólás érkezett, abban egyetértettek a jelenlévők, hogy a jelzőrendszernek is nagyon fontos szerepe van abban, hogy az idősek értesüljenek a támogatásokról. A cél, hogy még a nagyobb összegű tartozások felhalmozódása előtt kérjenek segítséget az idősek. A tartozások kérdése itt a téli hónapokban nyomasztóbb teher, mint nyáron, és nem szabad arra várni, hogy majd megoldódik, de az sem megoldás, ha valaki nem fűt, hogy enni tudjon. A kerületi szociális rendeletben egészen magasan húzták meg a jövedelemhatárokat, az önkormányzati és intézményi vezetők kérése, hogy tájékozódjanak a lehetőségekről a rászorulók.

Információk és igénylés

A Humán Szolgáltató és az önkormányzat idén közös Szociális Kisokos kiadványban gyűjtötte össze a legfontosabb tudnivalókat, és az ügyfélszolgálati irodákon, de akár az idősek nappali klubjaiban is a munkatársak a jogszabályi környezetből kiemelve tudnak tanácsot adni a jogosultságokat illetően. Az igénylést a Humánszolgáltató Irodához kell benyújtani, címük 1076 Budapest, Garay utca 5. Telefonszámuk (+36 1) 462-3328, illetve e-mail címük [email protected]

A Net jogtárban megtalálható böngészhető formában a teljes szociális rendelet:

Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2016. (II. 18.) önkormányzati rendelete a szociális támogatások és szociális szolgáltatások, valamint a pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti ellátások igénybevételének helyi szabályozásáról

Nyugdíjasklubok, rendezvények, egyéb szolgáltatások

Farkas Tünde tájékoztatott arról is, hogy a Bischitz a kötelező feladatellátás mellett nagyon sok szolgáltatással is várja a nyugdíjasokat. Az idősellátás számtalan területén lehet igénybe venni a szolgáltatásokat: dietetika, gyógymasszázs, vércukormérés, személyes segítségnyújtás, gondozás, ápolás szakterületek mellett, segítenek az ügyintézésben, nagyon kedvező áron szépészeti, manikűr, pedikűr szolgáltatásokat nyújtanak, és a nappali klubok valamint a Mozgáscentrum is különféle programokkal várják az időskorú kerületieket. A Humán Szolgáltató Mátrix programja az idősek elszigetelődése ellen nyújt programlehetőségeket. A klubok társasági és kulturális élete rendkívül mozgalmas, kiállítások, kézműves foglalkozások, tánc- és nótadélutánok követik egymást, de az élethosszig tartó tanulásnak is nyitott a tér. Rendkívül népszerűek az angol és számítógépes tanfolyamok, mindkettőre várják az érdeklődők jelentkezését. Ugyancsak a Mátrix program része, hogy a Gyermekjóléti Központtal együttműködve, immár közös nagyi-unoka, idősek-gyerekek programokat is szerveznek, külön öröm, hogy a visszajelzések szerint az óvodás, kisiskolás korú gyerekek is nagyon várják ezeket a nagyis rendezvényeket. A rendezvények nagy része a nappali nyugdíjas klubokhoz köthető, ahol a tagságot igényelni kell, de az egyszeri belépési folyamat gyorsan elintézhető, és onnantól minden rendezvény látogatható. Decemberben például nem csak klubtagokat invitálnak az ajándékkészítő műhelybe. A hangolódjunk együtt a karácsonyra címmel meghirdetett karácsonyi ajándékműhely a Dohány utca 22-24. szám alatti Idősek nappali klubjában (bejárat a Síp utca felől) lesz, és a programon regisztráció után bárki részt vehet.

Részletek 

Nyugdíjas parlament

Gergely József ismertette a 6. Országos Nyugdíjas Parlament november 10-i ülésének döntéseit. A Parlament Vadásztermében ezen az eseményen 19 megye és Budapest küldöttei vettek részt, több mint 300-an. A Nyugdíjas Parlament fő témája a Helyreállítási és ellenálló képességi program időseket érintő része volt, a magyar kormány és az EU egyeztetett anyaga alapján. Az 580 oldalas dokumentumban a nyugdíjreform témája érintette a nyugdíjasokat közvetlenül, amivel kapcsolatban két irányt határoztak meg: legyen fenntartható a rendszer és a meglévő méltánytalanságokat küszöböljék ki, vagy legalább csökkentsék. A törvény elfogadásának határideje 2025. március 31-e, előkészítését – az uniós gyakorlat szerint – a társadalmi egyeztetésnek kell megelőznie.

20 ezer forintos utalvány

Idén is lesznek ajándékutalványok! Az önkormányzat a 60 év feletti nyugdíjasoknak, a 65 év felettieknek, a gyermeket nevelő családoknak (gyermekenként), a megváltozott munkaképességűeknek, illetve a fogyatékossággal élőknek nyújt így plusz támogatást a képviselő-testület döntése alapján. A 20 ezer forintos utalvány már december 5-től átvehető.

Fontos tudnivalók az ajándékutalványokkal kapcsolatban!



 

 

Galéria ehhez a cikkhez

kohezios_alap