+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Erzsébetváros Önkormányzata
  • 2023. szeptember. 27. szerda
  • 382

Erzsébetváros saját halottjának tekinti a nemrég elhunyt Fahidi Évát.

title image

Fahidi Éva 

(1925-2023)

2022-ben lett Erzsébetváros díszpolgára, addigra nemcsak idehaza ismerték meg páratlan emberségét, humorát, bölcsességét, hanem szerte a világban. Író volt, mozgásművész, holokauszt-túlélő és aktivista, de mindenek előtt: ember.

A debreceni zsidó polgári családba született lány 18 éves volt, amikor 1944 májusában, családjával együtt Auschwitzba deportálták. Édesanyját és kishúgát a táborba érkezése után azonnal meggyilkolták, apja néhány hónappal később belehalt az embertelen tábori körülményekbe. Ő túlélte a poklot, és – sok ezer társához hasonlóan – évtizedeken át nem beszélt arról, ami vele történt.

2003-ban, a stadtallendorfi múzeum meghívására végül visszatért Auschwitzba, és ugyancsak a múzeum felkérésére elkezdte írni visszaemlékezést. A könyv végül 2005-ben Anima Rerum – A Dolgok Lelke címmel jelet meg. Kiadták magyarul, németül, angolul és olaszul.

Ettől kezdve érezte úgy, hogy feladata van: beszélni mindarról, ami vele történt, hogy ne történhessen meg újból. Számos magyarországi és nemzetközi rendezvény vendége volt. Csodálatos humorral és öniróniával tudott beszélni a vészkorszak borzalmairól is, fantasztikus személyisége mindenkit lenyűgözött. Találkozott többek között a német és az osztrák államelnökkel és Angela Merkel német kancellárral. „Humor nélkül nincs élet. És a legszomorúbb dolgokat is ki lehet fejezni humorral. Tudom, ez nem tűnik illendőnek, de meg lehet találni azt a formát, amivel működik” – mondta egy interjúban.

A tánc és a mozgás egész életében jelen volt – zongoraművésznek készült, de a tábor tönkretette az egészségét. Nem adta fel, mert imádott táncolni, mozogni. 2015-ben Szabó Réka, a Tünet Együttes nevű csoport rendezője arra kérte az akkor 90 éves Fahidi Évát, hogy táncolja el az életét. Így született meg a Sóvirág című modern táncprodukció, amelyet barátjával, Cuhorka Emesével csaknem száz alkalommal játszott el idehaza és külföldön. A darab születéséről Szabó Réka egész estés dokumentumfilmet is forgatott, A létezés eufóriája címmel.

„Szerintem minden embernek, minden gyereknek tudnia kell, hogy amiről tanul, az valóban megtörtént. Mert ha megtörtént egyszer, akkor megtörténhet bármelyik pillanatban máskor is, meg ezután is... Annak nem látom értelmét, hogy a felelősséget kiterjesszük a mai korra – itt már mindegy, ki magyar, ki német, ki zsidó, mert a felelősök már nem élnek. Viszont nem szabad, hogy megismétlődjön, és éppen ezért nagyon fontos emlékeznünk a történtekre” – mondta a Forbes-nak 2023 májusában.

Fahidi Éva 97 éves volt, Erzsébetváros mindig büszke lesz rá. 

kohezios_alap