„El tudom látni önmagamat” – mondja. Majd hozzáteszi, hogy eddig szociális otthonban élt, de szeretett volna továbblépni. Az otthonban szóltak neki, hogy Erzsébetvárosban akadálymentes önkormányzati lakásokra lehet pályázni, érdemes lenne megpróbálnia, mert megfelel a feltételeknek: mozgássérült, budapesti lakos és van állandó jövedelme. Élt a lehetőséggel, beadta a pályázatot, és örül, hogy sikerült nyernie.
Gábor korábban a feleségével és három gyerekével közös otthonukban élt. Kilenc évvel ezelőtt egy balesetben, amiről semmiképpen nem szeretne részleteket mondani, megrokkant, másfél évig tartott a rehabilitációja. Mozgásképességével együtt a családját és a barátait is elvesztette. Most tartásdíjat fizet, és tartja a kapcsolatot a gyerekekkel. Munkahelyén pedig új barátokra lelt. Hajnalban kel, egyedül megy munkába, hat éve ugyanott dolgozik pénztárosként egy gyorsétteremben, a főnökei és a munkatársai megbecsülik. Előtte egy nonprofit cégnél dolgozott, de kénytelen volt váltani, mert nagyon keveset keresett. „Az nagyon nehéz időszak volt, de azon is túljutottam.” – meséli. Bár most sokkal magasabb a fizetése, önálló otthonról nem is álmodhatott volna, és albérletet sem tudott volna piaci áron megfizetni.
A Kisdiófa utcában az udvari, 34 négyzetméteres lakásban a kivitelezőkkel ellenőrzi, hogy minden megfelelő-e. Ahhoz, hogy ő ideköltözhessen, magát az épületet is akadálymentesíteni kellett: a ház bejáratánál most rámpa van, nem lépcső, a kaput úgy kellett átalakítani, hogy kerekesszékkel is könnyű legyen bejönni. A lakáson belül is szélesíteni kellett az ajtókat, alacsonyabbra helyezték a villanykapcsolókat, kapaszkodókat építettek a fürdőszobába.
Niedermüller Péter polgármester minden helyiséget végigjár az új tulajdonossal, tőle szeretné hallani, van-e még bármi, amit a lakásban javítani kellene, hogy valóban élhető legyen. Gábornak pár kérése van, mert egy helyen, ahol nélkülözhetetlen számára, nincs konnektor. Az udvar miatt pedig kicsit aggódik, hogy átmenetileg nem lesz akadálymentes. Hallotta ugyanis, hogy a szomszédos házzal közös kerítést lebontják, neki pedig nagyon fontos, hogy minden nap idejében beérjen a munkahelyére. Ígéretet kap, hogy ezzel nem lesz gond, a polgármester pedig azt kéri Gábortól, hogy ha bármi gond adódna, szóljon, segítenek, végül átadja a lakás kulcsát.
„Nagyon tetszik.” – mutat a lakásban körbe Gábor. – „A nagyobbik fiammal szeretünk néha együtt főzni, így a konyhának különösen örülök. Az ide szükséges dolgokat nagyjából beszereztem, már fél éve erre készülök.” A lakásba várhatóan húsvét után költözik be. Takarítani kell, jegyzi meg, és a költözködést is csak apránként tudja megoldani.
Erzsébetváros önkormányzata 2023-ban öt üresen álló lakás teljes körű felújításáról és akadálymentesítéséről döntött. Részt vettek a Fővárosi Szolidaritási Alap és Fővárosi Szociális Közalapítvány pályázatán, így a teljes 78.861.920 forintnyi költséghez nyertek a Fővárosi Önkormányzattól 11 millió forint támogatást. Két lakást már átadtak, hamarosan a másik háromba is bekötözhetnek az új lakók. A lakásokat olyan civil szervezetek segítségével hirdették meg, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak fogyatékos emberekkel.
S. Takács Zsuzsanna