+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Török Zsuzsa Göngy
  • 2023. december. 15. péntek
  • 278

A jubileumi Arany Medál életműdíjasa Esztergályos Cecília lett!

Éppen 15. alkalommal adtak Arany Medál-díjat a közönség kedvenc művészeinek, alkotóinak, december 13-án, hagyományosan a Bethlen Téri Színházban.
title image

„A közönség adja, meg kell becsülni!”
A jubileumi Arany Medál életműdíjasa Esztergályos Cecília lett!

Éppen 15. alkalommal adtak Arany Medál-díjat a közönség kedvenc művészeinek, alkotóinak, december 13-án, hagyományosan a Bethlen Téri Színházban. A Navarrai Mészáros Márton kulturális újságíró, szerkesztő által 2008-ban alapított kitüntetést hat kategóriában ítélték oda a beérkezett voksok alapján. Több tízezer szavazó döntötte el, hogy 2023-ban az év színésze Trill Zsolt, az év színésznője Jordán Adél, az év írója Parti Nagy Lajos, az év filmrendezője Gauder Áron, az év legígéretesebb ifjú tehetsége Sodró Eliza, az életműdíjas pedig Esztergályos Cecília legyen.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Az Arany Medál-díjjal az adott év színházi, filmes, irodalmi teljesítményét ismeri el a publikum. A nézők teátrumokban, kulturális központokban, a honlapon keresztül, e-mailben adhatják le személyes kedvencük nevét. Eddig mintegy nyolcvan alkotó vette át a kitüntetést, köztük Oscar- és Kossuth-díjas művészek, a Nemzet Színészei.

A rendezvény főtámogatója ezúttal is a kerületi önkormányzat volt. Szücs Balázs alpolgármester Erzsébetváros hírességeit – többek közt Bajor Gizit, Ruttkai Évát, Latinovits Zoltánt, Rejtő Jenőt – idézte fel köszöntő beszédében, s elmondta: „Ők határozták meg ennek az országnak a kultúráját. Ezeknek az embereknek az emléke kötelez minket arra, hogy az Arany Medál-díj mellé álljunk.”

Juhász Anna irodalmár tíz éve háziasszonya a ceremóniának. Így fogalmazott: „Nagy dolog olyan közösséghez tartozni, ahol a művészet a fontos.” Arról is beszélt, hogy az Arany Medál alapítója még gyermek volt, mikor megálmodta, majd megszervezte az első díjátadót.

Navarrai Mészáros Márton is a mikrofonhoz lépett, s elmondta: egy internetes szavazásból nőtte ki magát a mostani Arany Medál, s eddig mindenki örömmel fogadta a kitüntetést. „Büszkén, boldogan vették át.”

Előző évi díjazottak, pályatársak adták át Szeredi Sára üvegtervező alkotását, és köszöntötték a 2023-as elismerteket: köztük volt Bodrogi Gyula, Kossuth-díjas színművész, Staub Viktória, Pálmai Anna, Kamarás Iván színművészek, Vámos Miklós író, Szász Attila filmrendező.

Az év színésze – Trill Zsolt – számára azért fontos az Arany Medál, mert „öröm, hogy vannak ma nézők, akik színházba járnak, vannak emberek, akik olvasnak.”

Bereményi Géza alkotótárs vette át Gauder Áron távollétében az év filmrendezőjének járó díjat. Gauder idén bemutatott filmje, a Kojot négy lelke az egyik legnézettebb magyar film, Magyarország hivatalos Oscar-nevezettje a legjobb nemzetközi film kategóriában.

Az év írójának – Parti Nagy Lajosnak – Vámos Miklós adta át a kitüntetést, aki méltatásában Parti Nagy Lajost a legnagyobb magyar költőnek nevezte.

Az év legígéretesebb ifjú tehetsége, a Radnóti Színház művésze – a 33 esztendős Sodró Eliza – úgy érezte, őt duplán díjazták: „Óriási megtiszteltetés, hogy a közönség nem csak tehetségesnek, de fiatalnak is tart.”

Az év színésznője – Jordán Adél – nem tudott részt venni a ceremónián, üzenetét Székely Kriszta, a Katona József Színház rendezője tolmácsolta: „Azért fontos ez a díj, mert a játékban együtt vagyunk a közönséggel, ők is dolgoznak, misztikus és megmagyarázhatatlan találkozás ez. És öröm, ha a közös játék tetszik a közönségnek.”

„Izzad a kezem, lángol a fejem, sose izgultam még ennyire” – így fogalmazta meg érzéseit kacagva a Pécsi Balett alapítója, Esztergályos Cecília, aki idén az életműdíjat vette át, a jubileumi Arany Medál gálán. Csernus Mariann, korábbi kitüntetett így üzent az idén 80 esztendős Kossuth-díjas pályatársnak: „A közönség adja ezt a díjat, meg kell becsülni!”


Marci és az Arany Medál

A díjalapító két és fél éves kora óta Belső-Erzsébetvárosban él. A kamasz Marci 14 évesen, már komoly kultúrafogyasztóként alapított díjat. „Itt jártam általános iskolába és gimnáziumba, a Rózsák terei római katolikus templomban voltam elsőáldozó, a Városligetben töltöttem gyermekkorom legszebb időszakait. Többször jártam kiállításon, előadáson a Bethlen Téri Színházban, amikor gimnazistaként egy délután hazafelé tartva, vettem a bátorságot, bekopogtam a színházba és megkérdezzem Szögi Csaba igazgatót, hogy otthont adna-e a négy éve sikerrel futó kezdeményezésemnek. Azóta ez az állandó helyszínünk” – emlékezik Navarrai Mészáros Márton, hozzátéve: sokat köszönhet a kerületnek és a színháznak.

 

Galéria ehhez a cikkhez

kohezios_alap