Nem állhat meg az Élet Menete
A holokauszt nyolcvanadik emléknapja
A holokauszt nyolcvanadik évfordulóján huszadik alkalommal rendezték meg Budapesten a vészkorszak áldozataira emlékékező Élet Menetét.
A menet a Dohány utcai Zsinagóga elől, a Herzl Tivadar térről indult, nem messze a háztól, ahol a modern Izrael megálmodója született. Herzl tiszteletére emléktáblát avattak. Avi Dickstein, a Nemzetközi Élet Menete izraeli ügyvezető igazgatója Herzl munkásságáról mondta: „megváltoztatta a világ és a történelem folyását.” Már a rendezvény kezdetén látszott, hogy a szervezők igazán reprezentatív eseménnyé tették a nyolcvanadik évfordulót. A menet ezúttal a Zsinagóga elől indult, a Keleti Pályaudvar volt a cél, ahonnan 470 diák indult az „Élet Vonatán” a lengyelországi emlékünnepségre.
A menet élén száz, a részvételt vállalni tudó idős holokauszt túlélő haladt elektromos autókon. A műsorvezető kiemelte: eljött az egyik leghíresebb túlélő, a 103 éves Keleti Ágnes, ötszörös magyar olimpiai bajnok, a magyar tornasport legeredményesebb versenyzője. A táblaavatás előtt a résztvevő szervezetek vezetői mondtak beszédeket, többek között Ifat Ovadia Luski, a Zsidó Nemzeti Alap elnöke, Doron Almog, a Szohnut elnöke.
Erzsébetváros polgármestere Niedermüller Péter arról beszélt, hogy az emlékezés az önvizsgálat eszköze is. El kell mondanunk, hogy a holokauszt idején tanúsított magyar szereplés nem volt dicsőséges. Négyszázezer honfitársunk meggyilkolását közönnyel néztük, nemegyszer támogattuk. A holokauszt nem 1944-ben kezdődött. A numerus clausussal indult, hogy húsz év múlva a zsidótörvényekben, a gettósításban, a Duna-pari nyilas vérengzésekben csúcsosodjon ki. Ha demokráciát akarunk létrehozni, tudomásul kell venni, hogy a gyűlöletkeltés, az ellenségkeresés az autoriter rendszerek táptalaja, mondta Niedermüller Péter.
A nagy melegben a menet is elindult a Rákóczi úton. Dr. Verő Tamás főrabbi fújta meg a sófárt (kosszarvból készült kürt), jelt adva az indulásra. A Keleti Pályaudvar előtt felállított színpadon Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának elnöke mondott nívós beszédet. A beszédekben visszatérő elem volt az október 7-ei brutális Hamasz támadás és a holokauszt motívumainak párhuzama. Mindkettőt egyetlen cél vezérelte: megölni minél több zsidót minél rövidebb idő alatt. Ugyanakkor olyan világban élünk, melyben egyszerre több nyugtalanító háború dúl.
Az esemény fontosságát jelezte, hogy videoüzenetben köszöntötte a résztvevőket Jichak Herzog, Izrael elnöke. Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael budapesti nagykövete beszédében arra figyelmeztetett, hogy az október 7-i terrortámadás többlet-jelentéssel ruházza fel az idei Élet Menetét. Most látszik igazán, milyen fontos a fiatal generációk oktatása. A Keleti Pályaudvarnál zenei produkciók oldották a hangulatot. Gerendás Péter és Balázsovits Edit adott elő egy megható emlékdalt. Marian Millner, budapesti gettó-túlélő az utolsó napokban Dunába lőtt unokaöccsének héberre fordított magyar versét énekelte egy fiatal énekes közreműködésével. A menetben résztvevő holokauszt túlélők meggyújtottak egy-egy gyertyát az áldozatok emlékére. A rendezvényt népes gyermekkórus fellépése zárta. A közönség a gyerekekkel együtt énekelt.