Tisztelt Erzsébetvárosi Polgárok!
A mai videóban Komáromi Zoltán háziorvos tájékoztatja Önöket a megváltozott háziorvosi ellátásról.
videó: Koronavírus-helyzet Erzsébetvárosban -Dr. Komáromi Zoltán háziorvos beszél a megváltozott ellátásról
Jó napot kívánok! Dr. Komáromi Zoltán vagyok, háziorvos, és néhány praktikus tanácsot szeretnék adni a következő napokra, hetekre, ameddig a koronavírus-fertőzés, illetve járvány miatt egy kicsit át kellett szervezni a háziorvosi ellátást és az egész egészségügyi ellátást.
Bizonyára mindenki hallott róla, hogy a 65 évnél idősebb orvosokat a miniszter visszavonta a frontvonalról, mert ők sokkal nagyobb százalékban, valószínűséggel kaphatják el a fertőzést, és hogyha ők naponta több beteget megvizsgálnak, akkor ennek sajnos a valószínűsége nagy. A fiatal kollégák veszik át a frontvonalban a betegekkel való törődést, de a 65 évesnél idősebb orvosok telefonügyeletet tartanak.
Minden rendelőt a telefonszámán, a rendelési időben lehet hívni, és minden olyan kérdés, amiben bizonytalanok, vagy minden olyan panasszal, amivel békeidőben már el is indulnának a háziorvosi rendelő felé, kérem, hogy hívják fel a rendelőt. Az ott ülő szakemberektől megfelelő válaszokat fognak kapni arra, hogy mi a teendő.
Sokan kérdezték tőlem, hogy hogyan tud telefonon segíteni egy idős háziorvos a betegeinél. Csak néhány példát mondok: ha valakinek láza van, de nem éri el azt a mértéket, ami a koronavírusnál megszokott, illetőleg általános; ha köhög, de ez a köhögés hurutos vagy esetleg fönt, a torkából jön; hogyha nem járt külföldön, nem volt olyan találkozása az elmúlt napokban vagy elmúlt két hétben barátokkal, családtagokkal, akik potenciálisan hordozhatták a vírust, akkor a háziorvos a kikérdezés után valószínűleg tud mondani olyan szempontokat és olyan gyógyszereket, amik vagy recept nélküliek, a gyógyszertárba hozzáférhetők, vagy ha receptre szorul a beteg - akár a krónikus betegség által, akár egy új panasz által - hála Istennek, most már működik az e-recept. Tehát a háziorvos a rendelőben felírja a receptet, ezt az interneten keresztül feltölti az úgynevezett felhőbe, és attól a pillanattól kezdve Magyarország összes gyógyszertárában, ha valaki bemegy az adott beteg TAJ kártyájával és a saját személyi igazolványával - tehát nem feltétlen kell a betegnek lemenni a patikába - akkor a gyógyszerész előtt megjelenik a betegnek az egész lapja, az ott feltüntetett gyógyszerekkel, és tulajdonképpen ki kell választani azt, hogy melyiket akarja aznap kiváltani.
Kérem, használják ki ezt a lehetőséget, mert ezzel sokkal gördülékenyebben lehet majd gyógyszerhez jutni és az se lenne szerencsés, hogyha a járvány ideje alatt valaki a krónikus betegsége fokozódása vagy fellángolása kapcsán szenvedne károsodást. Ha mégis szükséges az orvos és a beteg találkozása, akkor a telefonhívás kapcsán időpontot fognak egyeztetni és nagyon kérjük Önöket, hogy akinek ilyen időpontja van, az pontosan jelenjen meg a rendelőben, mert ezzel a többi beteggel kapcsolatban is segíti a minél gördülékenyebb betegellátást. Felhívnám mindenkinek a figyelmét, hogy a gépjárművezetői jogosítvány, a közgyógyellátásnak és egyéb ilyen határidős igazolásoknak a szakorvosi rendelés, a szakorvosi javaslatoknak is van ugye határideje, de a vészhelyzetben a kormány úgy döntött, hogy a veszélyhelyzet fennálltáig ezek az engedélyek automatikusan meghosszabbodnak Tehát ilyenért ne keresse senki a háziorvost, mert nincs értelme most, ilyen veszélyes helyzetben, ezeket a papírokat meghosszabbítani.
Türelemre intem Önöket, mert egy rendelőben általában két vagy három telefonvonal van. Minden telefon végén ott fog ülni vagy egy szakképzett nővér vagy egy háziorvos, fel fogják venni a telefont, de mivel sok embernek lehet problémája és ez jövő héten még súlyozottabban fog jelentkezni, valószínűleg, hogy várni kell. Ha foglalt a hívás, ha foglalt a készülék, akkor tessenek újra próbálkozni, én úgy gondolom, hogy az egészségügyi dolgozók, az alapellátásban dolgozók, mindent meg fognak tenni azért, hogy senki ne kaphasson, semmilyen károsodást ne szenvedjen ezalatt az időszak alatt.
Mindenkinek jó egészséget kívánok! Vigyázzanak magukra, vigyázzanak az idős emberekre! Rengetegszer mossanak kezet! Ha kimennek az utcára vagy felszállnak a tömegközlekedésre,tessenek használni legalább a sebészi maszkot, mert hogyha sokan használják a maszkot, az mégis valamilyen kollektív védelmet jelent a megfertőződéssel szemben! Viszonthallásra!