+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |
  • írta Erzsébetváros Újság
  • 2025. április. 02. szerda
  • 64

Rangos szakmai díj a Gólem Színháznak

Örkény István író özvegye, Radnóti Zsuzsa, dramaturg alapította meg a Kortárs Magyar Dráma-díját, amelyet immár hetedik alkalommal adtak át március 30-án a Rózsavölgyi Színházban.
title image

A rangos szakmai grémium különdíját 2025-ben a Gólem Színházban jelenleg is látható „A tíz hónap Babilon-ügy” című előadás nyerte. A monodráma szövegkönyvét Galló Olga holokauszttúlélő eredeti naplójából Solt Róbert dramaturg állította össze, rendező Borgula András, Galló Olgát pedig a saját unokája, Fullajtár Andrea alakítja.

A dráma nem csak a holokauszt borzalmait idézi fel a túlélő szemével. Galló Olga mindenkijét elveszítette a haláltáborokban, ám az ott titokban írt naplóját sikerült hazacsempésznie. A hatvanas évekig nem volt képes a megsárgult lapokat újra elővenni. Akkor azonban úgy döntött: a feljegyzéseiből könyvet ír, majd hosszú évekig küzdött a megjelentetéséért. Ám az akkori kultúrpolitika megakadályozta ezt: az egypárti diktatúrában a vészkorszak traumáiról, 600 ezer magyar zsidó halálba küldésééről sem lehetett nyíltan beszélni. Galló Olga 2004-ben meghalt, nem élhette meg a teljes naplója megjelenését. A kötetet végül idén januárban adta ki a Magvető Kiadó, párhuzamosan a monodráma bemutatójával.

A Rózsavölgyi Sínház díjátadója után Borgula András elmondta: Fullajtár Andrea azzal kereste meg, hogy megjelenik a nagymamája könyve és szeretné, ha ez nagyobb nyilvánosságot kapna. Mit tudnánk csinálni? Az előadás ötletét Borgula vetette fel, s azt is, hogy Fullajtár Andrea játssza el a saját nagymamáját. „Andreával soha nem dolgoztunk korábban együtt. Ilyen kvalitású színésznőből csak nagyon kevés van az országban, ha besétál hozzánk egy ilyen fajsúlyos témával, abból csakis előadást érdemes csinálni. A monodráma főhősét egyedül ő ismerte közülünk, Andrea csomó személyes emléket őriz a nagymamájáról, ezt a szerepet csakis ő játszhatta el. Kockázatos vállalás volt, nem tudtuk mi lesz a próbafolyamat vége, de csodálatosan izgalmas közös munka született belőle” Borgula hozzá tette, a monodrámát főleg fiatalok nézik meg, és sokan sírnak az előadás végén.

 Szintén a Kádár-rendszerben játszódik Jánossy Lajos Örök hely és mindenhol idő című regénye, melynek színpadi adaptációját Itt élet címmel a Katona József Színházban mutatták be tavaly, Máté Gábor rendezésében. Kettőjüknek ítélték a 2025-ös Kortárs Magyar Dráma-díjat. 

Sándor Zsuzsa

kohezios_alap