Az oktatási intézményekben a szociális segítők prevenciós foglalkozásokat is tartanak, hogy ezzel is megelőzzék a bullying (hosszabb időn át elkövetett, szándékos bántalmazás) kialakulását, egyes tanulók marginalizálódását, erősítsék a csoport összetartását és a közösségen belüli békés kommunikációt.
A Gyermekjóléti Központ évente jelzőrendszeri tanácskozást tart. A február végén megtartott rendezvényen minden terület képviselője beszámolt arról, hogy milyen munkát végzett tavaly. Az eseményen elhangzott: a lakossági bejelentések száma a múlt évben a korábbi ötszörösére emelkedett. 2023-ban 60 jelzés érkezett, 2024-ben pedig a megkeresések száma 305-re emelkedett. A bejelentések harmadában hatósági intézkedésben érintett családok ügyében keresték fel a Központot. „Problémaérzékenyebb a lakosság, ami örvendetes, egyrészt ez állhat a megnövekedett bejelentésszám mögött, de az is igaz, hogy több esetben ugyanaz a család az érintett. Nekünk minden alkalommal ugyanúgy kell eljárnunk, komolyan kell vennünk minden jelzést” – mondta lapunknak Németh Katalin családsegítő. Az emberek leggyakrabban a társadalmi normák megsértése miatt, illetve a gyerekek elhanyagolása miatt keresik meg a Gyermekjóléti Központ munkatársait. Bántalmazásról, elhanyagolásról szóló bejelentés esetén 24 órán belül kimennek a helyszínre. A Központ működtet egy krízistelefont is, amely hivatali időn kívül áll rendelkezésre (+36 30 525 5638). A Gyermekjóléti Központ szorosan együttműködik a rendőrséggel és minden jelzőrendszeri taggal, tehát az oktatási, nevelési és gondozási intézményekkel, köztük a háziorvosokkal, védőnőkkel, de a gyámüggyel és a rendőrséggel is. Gyakori az egymás közötti információcsere.
Tavaly 142 jelzés érkezett a bölcsődékből, az óvodákból és az iskolákból a Szolgálathoz, míg hatósági intézkedéssel érintett családok ügyében 127 esetben jeleztek. A Központhoz beérkezett iskolai jelzések terén még mindig az igazolatlan hiányzás „vezet”. A sok igazolatlan hiányzás arra utalhat, hogy az adott családban valamilyen elakadás, probléma van, illetve a gyerek iskolai nehézséggel küzd. Egyre több az olyan család, akikkel a Gyermekjóléti Központ kapcsolatban áll: a szakemberek ugyanis pszichológiai, foglalkoztatási, fogyatékosságügyi és adósságkezelési tanácsadást, valamint fejlesztőpedagógiai és prevenciós foglalkozásokat is tartanak, s ezek mindegyike egyre népszerűbb.
Krausz Viktória