Hogy született a Klauzál?
A legendák szerint a Klauzálra nem odamegy az ember, mivel, ha így közelít, nem találja meg. A Klauzál tér váratlanul bukkan elő a semmiből. A várostervező logika kezdettől azt diktálta, hogy itt „ne legyen” se tér, se semmi. A 19. századvégi építési boom során addig darabolták a telkeket, míg kikerekedett a Klauzál és a zsidó negyed központja lett a tér (a csarnokban kóser részleggel).
Már nem könnyű elképzelni, de járt itt valaha villamos is, a régi 2-es 1911 és 1941 között, amelynek egyik megállója a Klauzál téren volt.
A viszontagságos sorsú teret a telekkönyvezés előtt még Stefanplatznak hívták, 1874-ben István térre magyarosították, 1907-ben vette fel az Első Felelős Magyar Minisztérium mezőgazdasági és ipari miniszterének, Klauzál Gábornak a nevét.
Az első rendezési kísérlet a nagy csarnoképítések idején (1897) a 300 elárusítóhellyel működő vásárcsarnok megnyitása volt. Egyszerre öt vásárcsarnok épült a fővárosban. A teret övező házak megújultak, s középen kialakult a mai park.
A hanyatlás a világháborúval, az ostrommal jött el. A Klauzál tér a gettó központja, kényszer-temetkezési hely volt. Ugyanígy megviselte a másik kataklizma, a forradalom, mikor a Klauzál ismét megtelt sírokkal.
Azért persze jó dolgok is történtek. A kockás abroszos Kádár Béla kifőzde, amely 1957-ben indult, több nemzedékváltás után a koronavírus-járványig fennmaradt. Plebejus egyszerűségében és a minőségben Budapest nevezetessége volt, ahova filmsztárok is ellátogattak. A Klauzálon mindig történik valami fontos. A Klauzálról legendás dalok születtek. Most pedig felújítjuk a Klauzált. Reméljük, sokáig megmarad a maga rejtőzködő szerénységében.
Röviden a beruházásról:
A Klauzál tér régóta nem alkalmas minőségi időtöltésre. A felújítás során az elsődleges szempont, hogy a körbe kerített Klauzál tér egy minden igényt kielégítő parkként funkcionáljon, de ezen belül is a legfontosabb a pihenőfunkció és a zöldfelületek arányának dominanciája, illetve a terület egységes megjelenése. Ugyanakkor a helyszín történetelmének meghatározó része, hogy itt működött a második világháború alatt a gettó 1944 novembere és 1945 januárja között, amelyet Európában utolsóként szabadítottak fel, így a felújított Klauzál téren helyet kap egy emlékmű is a gettóban elhunytak tiszteletére.
A tér tervezése 2020 őszén indult el, majd 2021 tavaszán a Klauzál téri gettó-emlékhely tervezésére pályázatot írt ki az önkormányzat, nyáron pedig elkészíttette a tájépítészeti tanulmánytervet, 2022 végére elkészült a felújítás kivitelezési tervdokumentáció és eredményesen zárult a gettó-emlékhely pályázat is, a Hetedik Műterem munkája lett a győztes.
Háttér:
Jelenleg a tér szinte teljesen elszigetelődik a környezetétől, nagyon keskeny járdákkal határolt, melyek rossz állapotúak, a park bejáratai kicsik, nehezen megtalálhatóak. Szintén megoldatlan a park kapcsolódása a teret egyébként uraló vásárcsarnok épületével, itt még járda sem lett kialakítva.
A park jelenlegi funkciói egymástól teljesen elszigetelten működnek, emiatt a tér kisebb egységekre esik szét, a parkon belül nincs körbejárhatóság, a pihenő funkció szinte teljesen hiányzik. A meglévő játszótér eszközei elhasználódottak, különböző típusúak és anyaghasználatban is eltérnek egymástól.
Főbb célok:
Nem titok, mennyire fontos a kerület parkosítása, zöldítése, így a megújult Klauzál téren 36 százalékról 52 százalékra növeljük a zöldfelületek arányát. Természetesen a park területén található fákat meg kell őrizni, mivel ezek adják a terület karakterét.
A téren épül majd öntöttgumi-burkolatos játszótér, ami nem csak környezetbarát, de biztonságosabb is a gyerekek számára, lesz innovatív többfunkciós sportpálya és fitnesz park. Természetesen a kutyafuttató is megújul, több játékkal a belső térben, illetve megmarad a zsilipes beléptető rendszer is.
· a park szélesebb, hangsúlyosabb bejáratokat kap, természetesen az akadálymentesítésről is gondoskodunk
· a multifunkciós sportpálya áthelyezésre kerül és színes öntöttgumi burkolatot kap+ 4 kisméretű foci kapu + 2 db kosárpalánkkal ellátott nagyméretű (kézilabda) grundkapu kerül beállításra labdafogó háló felhelyezésével (2,5m acél táblás kerítés+2,5 m védőháló)
· a kutyafuttatóban helyet kap műfű- és homok burkolat, illetve erősített alépítményű zöldfelület
· a játszóterek burkolata ütéscsillapító mulcs-, homok- és gumiburkolatból tevődik össze
· a játszóeszközök száma növekszik, hogy a játszótér izgalmas és élménydús legyen egy helyre összpontosulva, de a kisebb és nagyobb korosztály számára tervezett eszközökkel (fészekhinta, kombinált mászóka csúszdával, több személyes libikóka, dupla hintaállvány, dombra helyezett csőcsúszda, faházikók, rugós játék, süllyesztett trambulinok, egyensúlyozó gumigömbök)
· a külső határoló kerítés jellege megmarad, de megújul (alacsonyabb lesz kb. 120 cm)
· a területre 3 db ivókút (1 db alsó-felső tálcás a kutyafuttatóba), 4 db süllyesztett locsolócsap és 3 db párakapu kerül telepítésre
· a meglévő térfigyelő rendszer bővítésre kerül 7 db új, közvilágítási oszlopra szerelt kamerával
· a burkolatok az átépítéssel érintett szakaszokon a parkon kívül is megújításra kerülnek, kiszélesedik, a járda burkolata aszfalt helyett, térkőbeton burkolatot kap a Vásárcsarnok felőli oldalon
· 4 db street workout eszköz telepítése a sportpálya mellé (dupla push up rúd/ hasizom pad/tripla push up rúd / svéd fal)
· 46 l szemétgyűjtők és 2 db kutyapiszok tárólók kerülnek kihelyezésre
· 20 db kerékpártároló
· 3 db napvitorla
· automata öntöző hálózat
Főbb műszaki tartalom:
· a park szélesebb, hangsúlyosabb bejáratokat kap
· a multifunkciós sportpálya öntöttgumi burkolatot kap
· a kutyafuttatóban helyet kap műfű- és homok burkolat, illetve erősített alépítményű zöldfelület
· a játszóterek burkolata ütéscsillapító mulcs-, homok- és gumiburkolatból tevődik össze
· a játszóeszközök száma növekszik, hogy a játszótér izgalmas és élménydús legyen
· a külső határoló kerítés jellege megmarad, de megújul
· a területre 3 db ivókút, 4 db süllyesztett locsolócsap és 3 db párakapu kerül telepítésre
· a meglévő térfigyelő rendszer bővítésre kerül 7 db új, közvilágítási oszlopra szerelt kamerával
· a burkolatok az átépítéssel érintett szakaszokon a parkon kívül is megújításra kerülnek, a járda burkolata aszfalt helyett, térkőbeton burkolatot kap
· a vásárcsarnok és a park közötti közterületen a park felöli oldalon, új térkőburkolatú gyalogos járda kerül kiépítésre
Beruházás helyszíne: Klauzál tér
Beruházó: Erzsébetvárosi Önkormányzat
Lebonyolító: Erzsébetváros Fejlesztési és Beruházási Korlátolt Felelősségű Társaság
Beruházás jelenlegi státusza:
· Előkészítés (befejezve)
· Koncepcióalkotás (befejezve)
· Társadalmi egyeztetés (befejezve)
· Tervezés (befejezve)
· Engedélyeztetés (befejezve)
· Közbeszerzés (befejezve)
· Kivitelezés (befejezve)
Beruházás költsége: bruttó 867 millió forint, melynek finanszírozása saját forrásból történt
Kivitelezés kezdete: 2024. január
Kivitelezés vége: 2024. október
Tervező: Geum Műterem Kft.
Kivitelező: EVERLING Kft.