A kerület gazdálkodása – minden ellenkező híresztelés ellenére – stabil, kiegyensúlyozott, a működése gondos és takarékos, miközben egész sor fejlesztés valósult meg az elmúlt években. Ezekkel a szavakkal vezette be Niedermüller Péter az első napirendi pont tárgyalását. Ez a költségvetés módosításáról szólt, amire az intézmények fenntartásához szükséges összegek változása miatt volt szükség.
Dr. Kosztolányi Dénes fideszes képviselő egy tévényilatkozata miatt bírálta a polgármestert, aki szerinte valótlanul állította, hogy a kormány elvonja a kerület iparűzési adóját. A királypitonjáról elhíresült kormánypárti képviselő úgy gondolja, hogy Niedermüller Péter állítása nem igaz, hiszen az HIPA jövőre is ugyanannyi marad, mint volt idén. A polgármester válaszában rámutatott, hogy az összeg befagyasztása több mint egymilliárd forintnyi idei növekmény elvonását jelenti, miközben a korábbi összeg kevesebbet ér, az infláció miatt jelentősen nőttek a kerület kiadásai.
A költségvetés módosítását a Fidesz nem támogatta, egyhangú volt viszont a szavazás a szociális támogatások növeléséről. Erzsébetváros új ellátási formát vezetett be: a rászoruló családok a jövőben havi 20 ezer forintos hozzájárulást kaphatnak a szabadpiacon bérelt lakásuk díjának kifizetéséhez. Az otthonápolást végzők kiegészítő támogatásának összegét a képviselők havi 15 ezer forintról 25 ezer forintra, a gyermekvédelmi települési támogatás keretösszegét évi 85 ezer forintról 120 ezerre emelték.
A KSH által számított 2023-as infláció 17,6 százalékos mértékével azonos mértékben drágultak a humánszolgáltató térítés díjai, beleértve a gyermekétkeztetést, a szociális étkeztetést és az időskorúak nappali ellátását is. A rászorulók azonban változatlanul ingyenesen kapják ezeket a szolgáltatásokat, illetve a korábbinál több jövedelmi kategória szerint járnak majd kedvezmények. Ugyanakkor az ellátás legmagasabb díja is elmarad az önköltségi ártól, tehát mindenki kap kerületi hozzájárulást.
A legnagyobb vita a gépkocsik parkolási díjának ügyét kísérte, hiszen korábban az első gépkocsik után csak 2200 forintos adminisztrációs díjat kellett fizetni. Az előterjesztés szerint viszont évi 36 ezer forint lesz az első gépkocsi, és 72 ezer a második várakozási hozzájárulásának ára az adminisztrációs díjon túl. Benedek Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője már az első napirendi pont tárgyalásakor azzal vádolta a kerület vezetését, hogy csődbe vitte a kerületet és ezért lenne szükség évi 400 millió forintos bevételre. Ripka András a hatástanulmányokat, lakossági fórumok megtartását hiányolta, míg dr. Kosztolányi Dénes hiányolta, hogy miért nem kapnak mentességet – az intézményvezetőkhöz, vagy az általuk kijelölt személyekhez hasonlóan – az önkormányzati képviselők is.
A polgármester válaszában kifejtette: a vita gyökere, hogy Erzsébetváros vezetése a Fideszétől eltérő közlekedéspolitikai és környezeti szemléletet képvisel: zöldebb, fenntarthatóbb kerületet akar, míg a kormánypárti képviselők több autót szeretnének látni az utcákon. Mint mondta: mindenki láthatja, hogy a kerület megtelt, már eddig is több várakozási engedélyt adtak ki, mint amennyi parkolóhely van. Tarthatatlanná vált, hogy egy olyan városrészben, ahol mindössze 6 százaléknyi a zöldfelület, az autók lényegében ingyen parkoljanak. A fővárosi rendelet szerint a várakozás kedvezmények nélküli ára a kerület belső részén évi 150 ezer forint lenne, az első gépkocsi után fizetendő kedvezményes díj azonban kevesebb, mint napi 100 forint, ez nem nevezhető túlzottnak.
A testület a négy fideszes képviselő ellenszavazatával fogadta el az előterjesztést, amely szerint 50 százalékos kedvezményt kapnak a nyugdíjasok, a nagycsaládosok, nem kell hozzájárulási díjat fizetniük az mozgásukban korlátozottaknak és az egészségügyi dolgozóknak. Az intézmények 10 járműig darabonként 48 ezer forintot fizetnek, minden további kocsi 150 ezer forintjukba kerül.
A képviselő-testület tárgyalt a korábban át nem vett ajándékutalványok felhasználásáról és újabb utalványok beszerzéséről, amelyeket a kerületben élő idősek és gyermekek 2024 karácsonyára kapnak majd. Az önkormányzatot korábban 47 millió forintos bírság megfizetésére büntette a hatóság, mert 2022-ben közbeszerzési eljárás nélkül vásárolta meg az utalványokat attól a cégtől, amelynek a legnagyobb kerületi hálózata és közismerten a legkedvezőbbek az árai. Ripka András visszatérően tudakolta, hogy ki adott rossz tanácsot a döntéskor, a polgármester azonban ezt visszautasította. Mint mondta, az ügy bíróság előtt van, mert a kerület vezetésének eltér a jogi álláspontja a közbeszerzési hatóságétól, a hivatal nem követett el hibát: Erzsébetváros a bírság befizetett összegét vissza fogja szerezni.