Az október
7-i terrortámadás évfordulóján a Csányi5 történeti tárban tartottak
megemlékezést. Az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány kuratóriumának
elnöke, Heiszler András elöljáróban hangsúlyozta: nem lehetünk közönyösek, ha a
szabadságért, a biztonságos életért kell kiállnunk.
Az emlékest ünnepi szónoka, Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere a tragédia emlékével kezdte. „Ha normális világban élnénk, nem biztos, hogy ma este itt lennénk.” Az ember ilyenkor barátaival beszélget egy pohár bor mellett, a családdal foglalkozik. De a világ, amelyben élünk, nem normális. Azért jöttünk most össze, hogy a felfoghatatlan borzalomra emlékezzünk. A borzalomra, amely egy éve, október 7-én történt. Sokszor próbáltam már elképzelni azt a hajnalt. Az ébredést, a riadalmat, a páni félelmet, a kétségbeesett menekülést, egy békés világ megsemmisülését. 2023. október 6-a péntekre esett. Beköszöntött a sabbat, a gyerekek nyugovóra tértek, senki sem gondolta, hogy ez lesz élete utolsó éjszakája. Mert arra, ami történt, nem volt a világ felkészülve. A határ túlsó oldalán már gyülekeztek a gyilkosok. A gyilkosok, akik szabadságharcosnak képzelték magukat. S hajnalban elképzelhetetlen brutalitással gázoltak át mindenkin és mindenen. (…)
Október 7-e óta semmi sem olyan, mint előtte volt. Láttuk a borzalmat, amit az áldozatoknak el kellett szenvedniük. Láttuk, és nem feledjük. Beszélnünk kell a gyilkosokról, arról, ami erre a szörnyűségre rávette őket. A gyűlöletről, ami nem csak Izraelt akarja elpusztítani. Az emberiség alapvető értékeit akarja megsemmisíteni.
A szónok figyelmeztetett: nem feledhetjük, az áldozatoknak azért kellett meghalniuk, mert zsidók voltak. A gyűlölet nem az egyes ember ellen irányult, a gyilkosok nem is ismerték áldozataikat. Az egyetlen szempont az volt, hogy minél több zsidót öljenek meg. Ne feledjük, október 7-e túszai (ha még élnek), nem katonák voltak. Nem bántottak és nem támadtak meg senkit, sem Gázát, sem a palesztinokat. Élték a maguk életét, anyák, apák, nagymamák, nagypapák, rokonok, szomszédok voltak. De zsidók voltak. Ezért kellett meghalniuk.
A polgármester hangsúlyozta: tudnunk kell, hogy a mészárlásnak semmi köze semmiféle „palesztin ügyhöz”. Ez nem háború, nem népfelkelés. Gyáva és aljas tömeggyilkosság volt. A Hamász nem a palesztinokért harcolt. Egy népet akar megsemmisíteni. És mit ér a szabadság, amelynek ára egy másik nép kiirtása? És most valóban háború van. A háborút a barbár mészárlás robbantotta ki. Senki nem gondolhatta, hogy Izrael nem fog védekezni. Mert Izrael nem „az arabok ellen” harcol, a létezését védelmezi. S miközben fiatal izraeli katonák adják életüket a terror elleni harcban, azt látjuk, hogy a világban felüti fejét az antiszemitizmus. A szónok szerint eljön az idő, mikor a Hamásznak és a Hezbollahnak népük előtt kell számot adniuk a szenvedésről, amit rájuk zúdítottak. Akik a világban Izrael ellen tüntetnek, azoknak tudniuk kell, azokat támogatják, akik a demokrácia, a szabadság, az emberi méltóság ellenségei.
Október 7-e a zsidóság, a zsidó állam nagy tragédiája. De nemcsak az. Valamennyiünké. Mindannyiunké, akik hiszünk egy jobb, emberibb világban. Izrael ezért harcol. „És nincs fontosabb kötelesség, mint ezt a harcot támogatni”, zárta szavait Niedermüller Péter.
A beszéd után Takáts Andrea Amos-Óz írásából olvasott fel részleteket, Gazda Bence és Grego muzsikált, Szirmai N. Szonja egy ikonikus izraeli dal magyar és héber nyelvű előadásával aratott szép sikert.
Az emlékezés sárga szalagjai
Az október 7-i terrorakció becslések szerint 1200 halálos áldozattal járt. Szintén becslések szerint 250 civilt hurcoltak túszként a gázai övezetbe. Közülük állítólag 101-en életben vannak. Az ő sorsukra hívja fel a figyelmet egy hazai civil szervezet, a Kidma Egyesület. A szervezet a terrortámadás évfordulóján 1000 sárga szalagot helyezett el fákra kötözve Budapesten. Kampányához a Kidma az önkormányzatok engedélyét kérte. Erzsébet- és Terézvárosban a Városligeti fasort szalagozták fel. Nagy Ákos, a szervezet vezetője levélben kérte Niedermüller Pétert az utolsó szalagok felkötözésére. A fasor terézvárosi oldalán a szalagot Temesvári Szilvia, Terézváros alpolgármestere erősítette fel.