+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |

Drogstratégia: megelőzés hatékonyan és emberségesen

Február 19-ei ülésén a képviselő-testület 11 igen szavazattal elfogadta a kerület 2025-26-ra szóló drogstratégiáját.
title image

Erzsébetváros speciális helyzetben van a „bulinegyed” miatt, ahol több tízezer szórakozni vágyó fordul meg éjszakánként. Az alkohol- és kábítószer-fogyasztási problémák súlyos hatást gyakorolnak a kerület életére. Ezt a helyzetet kívánja kezelni az új drogstratégia, amely a mai kor igényeinek és szükségleteinek megfelel, és amit meg is lehet valósítani. A Fidesz frakció 4 tagja nemmel szavazott, mert, ahogy a szavazás előtti vitában kifejtették, nem értenek egyet a tervezet koncepciójával, különösen annak az ártalomcsökkentésre vonatkozó részével. Szerintük a tiltás a megoldás.

A drogstratégia kidolgozásával az önkormányzat az Integrált Drogterápiás Intézet Közalapítványt (INDIT) bízta meg, szerzői Gál Blanka és Hegedűs Attila pszichológusok és addiktológusok, valamint az INDIT és a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke, Szemelyácz János. A Drogstratégiát előzetesen véleményezhették a kerületi civil szervezetek is.

A stratégia négy pillérre épül, ezek közül a leghangsúlyosabb a prevenció és az egészségfejlesztés. A kábítószerproblémát nem lehet önállóan kezelni, mert más függőségekkel (nikotin és alkohol, internet- és játékfüggőség) összefügg, nemcsak az egyént érinti, hanem a környezetét is, és a hátterében rendszerszintű társadalmi problémák állnak. „Azokat a tényezőket célozzuk, amelyek megalapozzák vagy növelik a droghasználat kialakulásának az esélyét. A diákok mentális ellenálló képességét kívánjuk növelni.” – magyarázza Gál Blanka – „Nem arról van szó, hogy valaki fogja magát és úgy dönt, hogy holnaptól drogos lesz, hanem ez tünet. Mi a lényeggel foglalkozunk, ami pedig az, hogy nem érzik magukat jól ezek a gyerekek.”

Több eszközt is meghatároztak erre a stratégiában. Javasolnak például egy olyan kísérleti programot pedagógusoknak és szülőknek, amely a pozitív megerősítés szemléletével segíti egy egészséges önértékeléssel és megfelelő önismerettel rendelkező generáció fejlődését. A fejlesztő és tréningprogramok megvalósítását a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ vállalta.

Már készül egy KEF-Kisokos, ami tartalmazza a releváns kerületi szociális- és egészségügyi intézmények listáját, azok elérhetőségeit, valamint foglalkozik azokkal a kockázati tényezőkkel, amelyek növelik a szerhasználat valószínűségét az iskolákban. Közérthető stílusban szó esik benne az iskolai bántalmazásról, öngyilkosságról, családon belüli erőszakról, konfliktuskezelési és dühkezelési nehézségekről. A kiadvány nyomtatott és online formában is elérhető lesz.

A stratégia összetettségét jól jelzi, hogy foglalkozik az önkormányzati dolgozók munkahelyi egészségfejlesztésével is annak érdekében, hogy növelje rezilienciájukat és átadja számukra a témával kapcsolatos tudásanyagot. „Fontos cél a munkatársak bevonása, hiszen csak így tudja az önkormányzat hitelesen képviselni a stratégiát.” – magyarázta a pszichológus.

A kezelés pillér részeként biztosítani kell az alacsony küszöbű szolgáltatást nyújtó szervezetek munkáját. Egy, az érintett szülőket támogató anonim önsegítő csoport megszervezése is része a stratégiának, tudtuk meg Gál Blankától.

Az ártalomcsökkentés a már kialakult szerhasználathoz vagy függőséghez kapcsolódó ártalmak minimalizálásáról szól. Ennek részeként együtt kell működni a szórakozóhelyek tulajdonosaival és üzemeltetőivel. „A biztonságos szórakozóhely program fontos.” – magyarázza Gál Blanka. – „Nem a szerfogyasztás színhelyéül szolgáló terek létrehozása a cél, hanem olyan egyszerű, alapértelmezettnek tűnő feltételek biztosítása, mint hogy a csapból hideg víz folyjon, hogy az italkínálat legolcsóbb eleme alkoholmentes legyen, vagy hogy megfelelő szellőztetés legyen a szórakozóhelyen. Ezek a feltételek az alkoholt fogyasztó, sőt, a józan bulizók biztonságát és jóllétét is szolgálják.

Az ártalomcsökkentés része például a szórakozóhelyek dolgozóinak további képzése, és egy felkészült szakember jelenléte a szórakozóhelyen.

A gyermekvédelmi törvény miatt minden segítő szervezet kiszorult az iskola falai közül, ezért a stratégia javaslata, hogy a fiatalokat az iskolai időn túl érjék el. Ennek érdekében létre kell hozni egy közösségi teret, ifjúsági irodát, ahol a fiatalok prevenciós és a szabadidő hasznos eltöltésére fókuszáló programokon vehetnek részt.

A kínálatcsökkentés, a stratégia negyedik pillére részeként szükséges a helyi polgárőr szervezetek bevonása a munkába, valamint az önkormányzati rendészek felkészítése annak érdekében, hogy megfelelően tudják kezelni a szerhasználattal kapcsolatos intézkedéseket.

Az elfogadott kerületi Drogstratégia az alábbi linken érhető el.

A Drogstratégia előterjesztője Szücs Balázs alpolgármester, aki a Kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) elnöke is, és évek óta szívügye, hogy az egyre súlyosabbá váló drogproblémát a kerület kezelje. „Látjuk, hogy a kormány drogstratégiája megbukott. Nem elég a drogdílereket üldözni.” - jelentette ki az alpolgármester. – „A mi korszerű drogstratégiánk, amit kiváló szakemberek írtak, a probléma gyökerét kezeli. A megelőzésre, az egészségfejlesztésre fókuszál, információt és támogatást nyújt azoknak, akik használnak drogot, valamint a környezetüknek is, tanároknak, szülőknek, kortársaknak, akik szenvednek ettől. Egy összetett problémára ad átfogó kezelési módszertant, foglalkozva egyéb függőségek hátterével is.” 

S. Takács Zsuzsanna

kohezios_alap