+36-1-462-3100 | 1073 Budapest Erzsébet Krt. 6. | [email protected] |

Bíró Eszter: Rutin helyett állandó megújulás

Mindig sokfélét csinált, de ilyen intenzív időszaka, mint ez az április, talán még nem volt. Bíró Eszter énekes- és színésznő április 5-én mutatta be negyedik gyereklemezét, az Előttem van észak! címűt a Magyar Zene Házában, ahol 35-en álltak a színpadon.
title image

Fotó: Vígh Csaba

Közben két darabot játszik: április 10-én a Kaddist a Rumbach zsinagógában, április 13-án a Hannát a Gólemben, amit másnap VII. kerületi diákoknak is előad. A hónap végén le kell adnia szakdolgozatát és szervezi a PészahFesztet. Egy hónapja pedig megkapta a Pro Arte Erzsébetváros díjat.

„Ez a tavasz a szokásosnál is zsúfoltabb, érzem, hogy begyorsultak az agytekervényeim” – mondja nevetve, miközben enni ad Zserbónak a 2,5 éves Golden retrievernek és beállítja a számítógépet, hogy feltöltse legújabb klipjét a YouTube-ra és a Facebook oldalára. Az otthon és a munkahely szinte összeforr, hiszen Eszter alkotótársa és párja, Födő Sándor zenész-zeneszerző, akivel a házukban lévő stúdióban is sokat dolgoznak.

Még alig ocsúdtak fel a pár nappal ezelőtti teltházas koncertjükből, már a következő napok fellépéseire készül. „Libabőrös élmény volt a lemezbemutatónk, csodálatos élmény a Magyar Állami Operaház gyerekkórus tagjaival dolgozni, a közönség is nagyon élvezte a különleges hangszereket és az új dalokat.” Eszter előző gyereklemezein foglal-kozott az abc-vel és az órával, az idő múlásával. A földrajzzal hadilábon áll, ezért is lett az utazás, a világ felfedezése az új album témája. „Megismerni más kultúrákat és hangszereket csodálatos dolog, ezt az élményt próbáltuk átadni.” Az új albumról az egyik kedvenc dala a Nagypapa és a térkép. „Amikor Dés László a szaxofonjával feljátszotta a lemezre, a stúdióban megállt a levegő, ilyen, amikor egy ekkora művész szabadjára engedi a fantáziáját.”

Fotó: Gulyás Dóra

Eszter 30 éve van a pályán. A Miss Saigon címszerepével ismerte meg a közönség. Játszott hazai és külföldi színházi darabokban, filmekben, éveken keresztül a Budapest Klezmer Band állandó tagja volt, tanult New Yorkban, hazatérve készítette el első szólólemezét. Megalapította saját lemezkiadóját, különböző zenei stílusú albumokat készített. Presser Gábor Képzelt riport koncertjén ismerte meg párját, Födő Sándor zeneszerzőt – 20 éve élnek és dolgoznak együtt. Gyerekeik a 17 éves Noa és a 15 éves Benjamin, akik kétszer már felléptek velük: a Bíró Eszter gyerekzenekar 10 éves szülinapján, illetve idén januárban, amikor Eszter pályafutásának 30 éves jubileumát ünnepelték. „Nem rajonganak a szereplésért, mondhatni szívességet tettek nekem, bár nagyon jól énekelnek, zongoráznak” – meséli nevetve Eszter.

A nemrég megkapott Pro Arte Erzsébetváros díjról azt mondja: a Hanna című darab megnézése után terjesztették fel az elismerésre. „Már ez annyira jól esett, olyan megtisztelő volt, hogy alig hittem el. Óriási dolog, hogy felfigyeltek erre az előadásra, amiben a legtöbbet tudom magamból megmutatni, amiért erre a pályára akartam kerülni. Egy hősnőt, Szenes Hannát játszom, akivel nagyon könnyen tudok azonosulni”. „A költészet napja és a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából az iskolákban is tartanak megemlékezéseket, ezért gondoltam, hogy a VII. kerületi diákoknak is előadnám. Nehéz kamaszoknak játszani, de nagyon fontos, mert talán lebonthatja az esetleges előítéleteket, a kortárs közeggel együtt átélt előadás hathat rájuk” – véli Bíró Eszter. A Madách Imre Gimnázium, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium és a Rajkó-Talentum Tánc- és Zeneművészeti Iskola egy-egy osztálya nézi meg a darabot április 14-én az Erzsébetvárosi Önkormányzat támogatásával. Április 13-án pedig lesz egy nyilvános előadás a Gólemben.

Bíró Esztert a Mazsihisz művészeti vezetői tevékenysége is inspirálja: amikor egy Ulickaja-darabra vagy egy Kiss Tibire betódul a közönség, és élet költözik a zsinagóga falaiba, az a siker tüzeli újabb ötletekre. Például most a PészahFesztre, amin szintén gőzerővel dolgozik. Szabad perceiben pedig szakdolgozatot ír a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem Kommunikáció és médiatudomány szakán, ahol mesterképzést is tervez. Azt mondja, boldogság, hogy ennyi mindent csinálhat. „Csákányi Esztertől hallottam nemrég egy találó mondatot: a tehetség elmúlik, ha valaki nem dolgozik magán. Ha rutinból csinálod, elveszíted a varázst, unalmas leszel magadnak és a közönségnek is. Bennem mindig van megújulási vágy”.

kohezios_alap